REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPolak z pochodzenia Curtis Sliwa kandydatem na burmistrza Nowego Jorku

Polak z pochodzenia Curtis Sliwa kandydatem na burmistrza Nowego Jorku

-

W poniedziałek ogłosił oficjalnie swoją kandydaturę na burmistrza Nowego Jorku założyciel ugrupowania Guardian Angels, konserwatywny komentator radiowy Curtis Sliwa. W roku 2009 roku pełnił funkcję marszałka Parady Pułaskiego.

Republikański kandydat wezwał wszystkich swoich rywali w potyczce o urząd burmistrza, aby domagali się natychmiastowej rezygnacji obwinianego przez kobiety o molestowanie seksualne demokratycznego gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo. Skrytykował też dotychczasowego burmistrza reprezentującego tę sama partię Billa de Blasio za politykę wiodącą do tego, że “przestępczość całkowicie wymknęła się spod kontroli.”.

REKLAMA

„Nie mogę dłużej pozostawać w cieniu tych dwóch kretynów, którzy razem doprowadzili Nowy Jork do tego, że jako największe miasto Ameryki najwolniej dochodzi do siebie w następstwie pandemii” – mówił w poniedziałek Sliwa swym zwolennikom przed halą sportowo-widowiskową Madison Square Garden.

Republikanin ma polsko-włoskie pochodzenie. Jego kampania wyborcza ma przebiegać pod hasłem „Ratuj nasze miasto”. Jego program przewiduje skupienie się na ograniczaniu przestępczości, odwołaniu cięć budżetowych w nowojorskiej policji w następstwie protestów po zabiciu przez funkcjonariusza z Minneapolis Afroamerykanina George Floyda oraz promowaniu osłabionych z powodu kampanii Covid-19 biznesu i turystyki w mieście.

Kandydaturę Sliwy na burmistrza poparły dzielnicowe komitety Partii Republikańskiej na Brooklynie i Staten Island. W prawyborach będzie się musiał zmierzyć w walce o nominację z Fernando Mateo, za którym opowiada się GOP z dzielnic Queens, Bronx i Manhattan.

W trosce o bezpieczeństwo w nawiedzonym falą przestępczości Nowym Jorku Sliwa utworzył w roku 1977 ugrupowanie zwane „Magnificent 13″(Wspaniała 13). W dwa lata później została przemianowana na Guardian Angels (Aniołowie Stróże). Zwerbował do niej głównie młodych Afroamerykanów, Latynosów oraz przedstawicieli innych grup etnicznych patrolujących metro i ulice. Byli szkoleni m.in. w karate, a także w zakresie przepisów prawa związanego z stosowaniem aresztu obywatelskiego.

W roku 1992 Sliwa został postrzelony w skradzionej, jak się okazało, taksówce przez dwóch bandytów będących na usługach mafii rodziny przestępczej Johna Gottiego. Zraniony zdołał się uratować, wyskakując z samochodu w biegu.

Przez ok. trzy dekady Republikanin był konserwatywnym komentatorem radiowym, głównie dla stacji WABC. W roku 1993 wspierał kandydaturę Rudy’ego Giulianiego na burmistrza miasta.

W roku 2009 roku Polonia Amerykańska powierzyła Sliwie funkcję Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego na Manhattanie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2107724502 views

REKLAMA

REKLAMA

2107724734 views

REKLAMA

2109521125 views

REKLAMA

2107724875 views

REKLAMA

2107724974 views

REKLAMA

2107725082 views