REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Wyższe pensje – droższy "Big Mac"

Wyższe pensje – droższy “Big Mac”

-

Pracownicy restauracji szybkiej obsługi domagają się podwyżek płac i świadczeń. Spełnienie ich żądań  wiązałoby się z koniecznością podniesienia cen żywności i nap0jów. Naukowcy z University of Kansas obliczyli, że spełnienie żądań pracowników restauracji McDonald’ s oznaczałoby w praktyce podwyżkę ceny “Big Maca” o 68 centów z obecnych 3,99 dol. do 4,67 dolarów.

fot. Evan-Amos/Wikimedia
fot. Evan-Amos/Wikimedia

REKLAMA

Podwyżki płac dla wszystkich pracowników, tych którzy zarabiających 7,25 dol. na godzinę po szefa firmy, Donalda Thompsona, którego uposażenie w ubiegłym roku wyniosło 8,75 mln dol., przyczyniłoby się również do wzrostu cen produktów o 17 centów.

W poniedziałek pracownicy restauracji  McDonald’s rozpoczęli strajk w siedmiu miastach. W Chicago na razie wszystkie restauracje pracują normalnie. Uczesticy protestów domagają się podwyżek płac do 15 dol. na godzinę oraz prawa do wstępowania do związku zawodowego.

Z dorocznego raportu McDonald’s wynika, że tylko 17,1 proc. dochodów tej gigantycznej firmy jest przeznaczana na płace i świadczenia. Oznacza to, że niewiele ponad 17 centów z każdego zarobionego dolara idzie na konto wypłat dla ponad 500 tys. pracowników. Z czego wynika, że podwojenie płac dla wszystkich pracowników i utrzymanie profitów na tym samym poziomie co obecnie, wymaga zwiększenia cen zaledwie o 17 centów od każdego dolara.

(HP – eg)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks