REKLAMA

2132649353 views

REKLAMA

2132649352 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPoczątek procesu ws. zabójstwa George'a Floyda przełożony na wtorek

Początek procesu ws. zabójstwa George’a Floyda przełożony na wtorek

-

Początek procesu byłego policjanta Dereka Chauvina, oskarżonego o zabicie czarnoskórego George’a Floyda podczas aresztowania go w Minneapolis w maju ub.r., został przełożony co najmniej do wtorku. W głośnej sprawie w pierwszej kolejności wybierana będzie ława przysięgłych.

Proces miał planowo rozpocząć się w poniedziałek od wyboru ławy przysięgłych. Chauvin pojawił się w sądzie ubrany w granatowy garnitur i białą koszulę, z czarną maseczką na twarzy.

REKLAMA

Sędzia Peter Cahill z sądu okręgowego powiatu Hennepin przeznaczył trzy tygodnie na wybór członków ławy przysięgłych; kandydaci najpierw muszą wypełnić 16-stronnicowy formularz. Celem jest znalezienie bezstronnych mieszkańców Minneapolis w sprawie, która wstrząsnęła Ameryką i uczyniła z Floyda międzynarodową ikonę walki o sprawiedliwość rasową.

Proces rozpocznie się jednak z opóźnieniem, prawdopodobnie we wtorek. Sąd apelacyjny w Minnesocie nakazał Cahillowi ponowne rozważenie wniosku prokuratorów o przywrócenie zarzutu morderstwa trzeciego stopnia.

Sytuację komplikuje fakt, że Eric Nelson, główny prawnik Chauvina, oświadczył w poniedziałek, że jego klient zwróci się do Sądu Najwyższego Minnesoty o uchylenie tego nakazu. To może wydłużyć całą procedurę. Nelson zapewnia, że nie chodzi mu o opóźnianie wyboru ławy przysięgłych.

44-letni Chauvin jest oskarżony o morderstwo drugiego stopnia, za które grozi kara do 40 lat więzienia.

Były policjant został zwolniony z więzienia za 1 milion dolarów kaucji w październiku ubiegłego roku i będzie sądzony na sali sądowej w Hennepin County Government Center w Minneapolis. Z obawy przed zakłóceniami ze strony protestujących budynek otoczono ogrodzeniem i betonowymi barykadami.

Na ulicach wokół gmachu zgromadziły się w poniedziałek setki demonstrujących przeciwko rasizmowi, blokując ruch uliczny. Na asfalcie rozrzucano kwiaty, przechodniów proszono o refleksję nad śmiercią Floyda. Kilku wolontariuszy rozstawiło stoły, rozdając kawę i pączki. Bezpieczeństwa pilnowali żołnierze Gwardii Narodowej.

fot. CRAIG LASSIG/EPA-EFE/Shutterstock

Prawnicy Chauvina, który został zwolniony z policji dzień po śmierci Floyda 25 maja 2020 r., twierdzą, że przy aresztowaniu pochodzącego z Houston Afroamerykanina funkcjonariusz stosował się do tego, czego został nauczony podczas szkoleń.

Lekarz sądowy orzekł, że śmierć Floyda była częściowo spowodowana przez brutalne działania policjantów podczas aresztowania – przypomina Reuters. W raporcie z sekcji zwłok odnotowano również, że Floyd w chwili śmierci miał w organizmie fentanyl, a prawnicy Chauvina uważają, że główną przyczyną zgonu było przedawkowanie tego syntetycznego środka przeciwbólowego.

Pozostali trzej oficerowie, którzy byli na miejscu zdarzenia – Tou Thao, J. Alexander Kueng i Thomas K. Lane – tak jak Chauvin zostali zwolnieni z policji dzień po śmierci Floyda. Byli funkcjonariusze oskarżeni są o pomoc w morderstwie. (tos, PAP)

REKLAMA

2129605325 views

REKLAMA

REKLAMA

2129605340 views

REKLAMA

REKLAMA

2131401660 views

REKLAMA

2129605350 views

REKLAMA

2129605353 views

REKLAMA

2129605357 views