0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPo niespełna 3 latach Al Jazeera America przestaje istnieć

Po niespełna 3 latach Al Jazeera America przestaje istnieć

-

fot.Peter Foley/EPA
fot.Peter Foley/EPA

Kanał Al Jazeera America katarskiej grupy medialnej, który zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 2013 roku, przestanie nadawać z końcem kwietnia – poinformował w środę dyrektor stacji Al Anstey. Decyzję tłumaczył względami ekonomicznymi.

„Decyzja zarządu Al Jazeera America wynika z faktu, że nasz model biznesowy jest po prostu nie do utrzymania w świetle wyzwań gospodarczych na rynku mediów USA” – oświadczył Al Anstey w nocie do pracowników. „Wiem, że będzie to ogromne rozczarowanie dla wszystkich, którzy tu niestrudzenie pracowali – kontynuował. – Ta decyzja nie wynika z tego, że coś zrobiliśmy źle; wręcz przeciwnie – wykonaliśmy świetną robotę”.

REKLAMA

Al Jazeera America ruszyła z wielkimi fanfarami w sierpniu 2013 roku. Twórcy zapowiadali, że programy będą produkowane w USA i obiecywali bezstronne, głębokie dziennikarstwo z reportażami z terenu. Kanał otworzył aż 12 biur w całym kraju; nie tylko w Nowym Jorku (tu jest główna redakcja) i Waszyngtonie, ale też miejscach, gdzie nie było innych ogólnokrajowych telewizji, jak np. w Detroit.

Ale mimo znacznych inwestycji finansowych kanałowi trudno było zdobyć amerykańskich widzów. Widownia nigdy nie przekroczyła w USA kilkudziesięciu tysięcy osób.

Ponadto w ubiegłym roku w stacji wybuchł kryzys, gdy pracownicy skarżyli się na panującą „kulturę strachu”, antysemityzm i seksizm. Z kanału odeszło wówczas część osób z kadry kierowniczej; atmosfera pracy się poprawiła, ale nie miało to wpływu na wzrost oglądalności.

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/zyW5IjI2tvQ”]

Eksperci od początku wątpili w powodzenie projektu Al Jazeera America. „W USA każdej zagranicznej telewizji jest się trudno przebić, nawet BBC, a co dopiero telewizji, której nazwa brzmi dla większości Amerykanów obco i dziwnie” – mówił PAP ekspert ds. rynku medialnego w USA Al Tompkins z The Poynter Institute, gdy stacja ruszała w 2013 r. Widz amerykański – tłumaczył Tompkins – wybiera kanały, które gwarantują mu, że pokazywany w nich świat będzie podobny do tego, który zna. To dlatego tak mało jest w (amerykańskiej) telewizji wiadomości zagranicznych.

Katarska grupa medialna Al-Dżazira długo przygotowywała się do zdobycia wielkiej widowni w USA. Jej anglojęzyczny kanał Al Jazeera English był wcześniej dostępny w zaledwie w kilku miastach USA. W styczniu 2013 roku Al-Dżazira kupiła za około 500 mln USD telewizję Current TV należącą częściowo do byłego wiceprezydenta Ala Gora i uzyskała w ten sposób dostęp do jej sieci dystrybucji.

Decyzja ta wywołała sporo kontrowersji. Wątpliwości wzbudzał fakt, że telewizja należy do rządu Kataru, co zdaniem krytyków wyklucza niezależność. Nadająca z Bliskiego Wschodu po arabsku Al-Dżazira była postrzegana jako antyamerykańska, kiedy po zamachach 11 września 2001 roku nadawała przemówienia Osamy bin Ladena i nie stroniła od krytykowania polityki prezydenta George’a W. Busha i wojny w Iraku.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091216815 views

REKLAMA

2091217114 views

REKLAMA

2093013573 views

REKLAMA

2091217395 views

REKLAMA

2091217542 views

REKLAMA

2091217686 views