REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPo apelu biskupów w USA, papież i eksperci apelują o szczepienie się...

Po apelu biskupów w USA, papież i eksperci apelują o szczepienie się każdą dostępną szczepionką

-

Część biskupów katolickich w USA utrzymuje, że szczepionki Johnson & Johnson są wyprodukowane przy użyciu linii komórkowych pochodzących z abortowanych ludzkich płodów i to rodzi pytania o dopuszczalność ich stosowania. Producent szczepionki zapewnia, że nie ma w niej tkanki płodowej, a eksperci zdrowia publicznego i głowa kościoła katolickiego apelują o szczepienie się każdą dostępną zatwierdzoną szczepionką.

W wydanym 2 marca oświadczeniu przywódcy Konferencji Biskupów Katolickich USA podkreślili, że sposób wyprodukowania szczepionki przez firmę Johnson&Johnson rodzi pytania. „Jeśli ktoś ma możliwość wyboru szczepionki, należy wybrać szczepionkę firmy Pfizer lub Moderna zamiast szczepionki Johnson & Johnson” – piszą biskupi katoliccy.

REKLAMA

Tego samego dnia firma firma Johnson & Johnson wydała w odpowiedzi oświadczenie, w którym podkreśliła, że w szczepionce nie ma tkanki płodowej. Jak wyjaśnia producent, szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson jest produkowana przy użyciu nieszkodliwego wirusa, zwanego adenowirusem i tej samej technologii, której użyto do produkcji udanej szczepionki przeciwko Eboli. Adenowirus jest hodowany przy użyciu tzw. unieśmiertelnionej linii komórkowej, a następnie wirus jest usuwany i oczyszczany. Istnieje kilka rodzajów linii komórkowych stworzonych dziesiątki lat temu przy użyciu tkanki płodowej i są one szeroko stosowane w produkcji medycznej, ale komórki w nich zawarte są dziś klonami wczesnych komórek, a nie oryginalną tkanką.

Oświadczenie amerykańskiego episkopatu stoi w sprzeczności z notą zatwierdzoną przez papieża Franciszka, który otrzymał szczepionkę w styczniu. Nota z grudnia mówiła, że „Jeśli etycznie nienaganne szczepionki Covid-19 nie są dostępne (…) jest moralnie dopuszczalne przyjmowanie szczepionek Covid-19, które wykorzystywały linie komórkowe płodów po aborcji w badaniach i procesie produkcyjnym” oraz że „stosowanie takich szczepionek nie stanowi formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki użyte do produkcji szczepionek”.

Być może dlatego biskupi amerykańscy powstrzymują się od wydania całkowitego zakazu przyjmowania szczepionki, ale ich oświadczenie jest kłopotliwe w kontekście wysiłków służb zdrowia publicznego w zapobieganiu zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym skutkom ciągle zagrażającej krajowi pandemii. 

Służby zdrowia publicznego podtrzymują i zachęcają do przyjmowania każdej z trzech szczepionek zatwierdzonych przez federalną agencję do spraw żywności i leków (FDA).

(kk)

REKLAMA

2129136431 views

REKLAMA

REKLAMA

2129136446 views

REKLAMA

REKLAMA

2130932766 views

REKLAMA

2129136456 views

REKLAMA

2129136459 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

REKLAMA

2129136463 views