REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPierwszy wyrok skazujący za przestępstwo dla uczestnika zamieszek na Kapitolu

Pierwszy wyrok skazujący za przestępstwo dla uczestnika zamieszek na Kapitolu

-

38-letni Paul Hodgkins został w poniedziałek skazany przez sąd na osiem miesięcy więzienia za uczestnictwo w zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia. Mieszkaniec Florydy jest pierwszym uczestnikiem zamieszek skazanym za przestępstwo.

Wyrok dla mężczyzny to wynik zawartej z prokuraturą ugody, wedle której mężczyzna zgodził się przyznać do winy “zakłócenia oficjalnych procedur” (szturm na Kapitol wymusił przerwę w obradach Senatu) w zamian za wycofanie pomniejszych zarzutów. Prokuratura wniosła o zasądzenie kary 18 miesięcy więzienia, zaś obrońca skazanego – o wyrok w zawieszeniu lub areszt domowy.

REKLAMA

Hodgkins wyraził skruchę za swoje zachowanie i stwierdził, że nie spodziewał się, że protest 6 stycznia przybierze taki obrót. Dodał, że nie brał udziału w przemocy i nie dokonał żadnych zniszczeń wewnątrz Kapitolu.

Na jego niekorzyść działał jednak fakt, że zabrał ze sobą linę, okulary ochronne i lateksowe rękawiczki, co miało świadczyć o tym, że szykował się do przemocy.

“To nie był protest. To był atak na demokrację” – stwierdził sędzia Randolph Moss.

Hodgkins otrzymał surowszą karę niż pierwsza skazana uczestniczka zamieszek Anna Morgan Lloyd. Kobieta przyznała się do wykroczenia zakłócenia porządku publicznego i usłyszała wyrok 3 lat więzienia w zawieszeniu. W przeciwieństwie do Hodgkinsa nie weszła jednak na salę obrad Senatu i wcześniej niż on opuściła gmach Kapitolu.

Poniedziałkowy wyrok może stanowić ważny punkt odniesienia dla ponad 500 zatrzymanych uczestników zamieszek w Kapitolu, zwłaszcza w kontekście ich decyzji o tym, czy przyznać się do zarzucanych im czynów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2119315429 views

REKLAMA

2119315521 views

REKLAMA

REKLAMA

2121111872 views

REKLAMA

2119315584 views

REKLAMA

2119315639 views

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119315679 views