REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pierwsze dekrety podpisane przez prezydenta Bidena

Pierwsze dekrety podpisane przez prezydenta Bidena

-

Po zaprzysiężeniu w środę na prezydenta Joe Biden w Gabinecie Owalnym podpisał 17 rozporządzeń wykonawczych, anulując niektóre decyzje podjęte przez jego poprzednika Donalda Trumpa i podejmując pierwsze działania ws. pandemii koronawirusa, imigracji i zmian klimatu.

IMIGRACJA

REKLAMA

2147483647 clicks

Pierwszego dnia rządów nowego prezydenta Joe Bidena Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) zakomunikował o wstrzymaniu programu, na mocy którego osoby ubiegające się o azyl w Stanach Zjednoczonych były odsyłane do Meksyku, gdzie oczekiwały na przesłuchanie w amerykańskim sądzie. Program, znany pod nazwą Migrant Protection Protocols (Protokoły Ochrony Migrantów), był wprowadzony przez poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. Spowodował on, że tysiące osób, przeważnie pochodzących z ubogich krajów Ameryki Środkowej, przez długie miesiące koczowały po meksykańskiej stronie granicy z USA oczekując na wyznaczenie terminu rozpatrzenia ich wniosku o azyl. W komunikacie DHS poinformowano, że program zakończy się 21 stycznia, ale równocześnie podkreślono, że restrykcje w podróżowaniu, wprowadzone w związku z pandemią Covid-19, pozostają w mocy. „Wszyscy uczestnicy programu MPP powinni pozostać w miejscu aktualnego pobytu, oczekując na dalsze oficjalne informacje przedstawicieli rządu USA” – głosi komunikat. Nowy prezydent złożył także podpis pod zarządzeniami wstrzymującymi fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Dekretem prezydent Biden wzmocnił program Deferred Action for Childhood Arrivals, który chroni przed deportacją młodych imigrantów przywiezionych do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, często nazywanych Dreamersami (marzycielami). Poprzedni republikański prezydent Donald Trump przez lata dążył do zakończenia programu znanego jako DACA, a w lipcu ub. roku został on zamknięty dla nowych aplikantów. Podpis Bidena wzmocnił  werdykt w sprawie ponownego otwarcia programu DACA dla nowych wnioskodawców, który wcześniej wydał sąd federalny. 

Inny akt wykonawczy podpisany przez Bidena kończy nałożony przez Trumpa zakaz wjazdu do USA dla posiadaczy paszportów z siedmiu krajów z większością muzułmańską. Kolejny dekret unieważnia plan administracji Trumpa polegający na wykluczeniu osób bez amerykańskiego obywatelstwa ze spisu ludności. Kolejny blokuje deportację obywateli Liberii, którzy mieszkali w Stanach Zjednoczonych.

STRATEGIA WALKI Z COVID-19

W pierwszym dniu swojej prezydentury Joe Biden podpisał również dokument, który zobowiązuje do noszenia maseczek w budynkach federalnych.  Na mocy zarządzenia wszyscy pracownicy federalni zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego.  Demokrata już wcześniej wezwał Amerykanów do noszenia maseczek w czasie pierwszych 100 dni jego prezydentury, a urzędników stanowych i lokalnych do wdrożenia środków publicznych w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Prezydent Biden podpisał również w środę dekret wyznaczający Jeffreya D. Zientsa na oficjalnego koordynatora reagowania odpowiedzi administracji Bidena na Covid-19. Podpisany akt wykonawczy wstrzymuje także rozpoczęty przez Trumpa w ubiegłym roku proces wycofywania Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WSPARCIE NA CZAS PANDEMII  

Prezydent Biden dąży do przedłużenia federalnego moratorium na eksmisje będące rezultatem pandemii koronawirusa. Zwrócił się do kilku departamentów, w tym Departamentu Rolnictwa, Departamentu Weteranów oraz Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast o przedłużenie moratorium na przejmowanie domów przez banki za niespłacanie pożyczki (foreclosures). Rozporządzenia w tej sprawie mają obowiązywać co najmniej do końca marca. Demokratyczny prezydent zamierza również kontynuować ulgi dla studentów, w tym wstrzymanie do 30 września naliczania federalnych odsetek od pożyczek studenckich.

OCHRONA ŚRODOWISKA 

Prezydent Joe Biden podpisał w środę w Gabinecie Owalnym dokument odwracający decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego. Formalny powrót Stanów Zjednoczonych do paryskiego porozumienia klimatycznego zajmie 30 dni. Decyzją Trumpa w 2019 r. Stany Zjednoczone jako pierwsze państwo spośród sygnatariuszy paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. rozpoczęły formalny proces wycofywania się z tej umowy. Nakładała ona na USA obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta Bidena dotyczyła Kanady. W środę odwołał zgodę na budowę rurociągu Keystone XL, który miał transportować kanadyjską ropę do amerykańskich rafinerii. Keystone XL to kontrowersyjny projekt. Indianie i ekolodzy wskazywali m.in. na wysokie ryzyko zanieczyszczeń ujęć wody pitnej. Projekt odrzucony przez administrację Baracka Obamy, ale zaakceptowany przez administrację Donalda Trumpa, miał zakończyć się w 2023 r. Liczącym prawie 2 tys. km. rurociągiem 830 tys. baryłek ropy dziennie miało płynąć z Hardisty w Albercie do Nebraski i dalej do amerykańskich rafinerii.

KWESTIE RASOWE I POLITYKA DOTYCZĄCA RÓWNOUPRAWNIENIA

Na mocy jednego z podpisanych przez Bidena aktów wykonawczych Susan E. Rice będzie kierować radą polityki ds. krajowych. Jednym z celów jest  „wykorzenienie systemowego rasizmu”. Rozporządzenie Bidena nakazuje agencjom w ciągu nadchodzących 200 dni dokonanie przeglądu i sporządzenie raportu dotyczącego przestrzegania polityki gwarantującej równouprawnienie. Amerykanie ze wszystkich środowisk mają mieć równy dostęp do zasobów, świadczeń i usług rządu federalnego – to jeden z zapisów, który znalazł się w memorandum podpisanym przez Bidena. Kolejny dekret wzmacnia zapisy ustawy o prawach obywatelskich z 1964 r., aby „rząd federalny nie dyskryminował ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową”. W najbliższych dniach ma zostać także podpisane zarządzenie znoszące zakaz służby w wojsku USA dla osób transseksualnych.

Opracowała: Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

Zdjęcia: Al Drago/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2131905816 views

REKLAMA

REKLAMA

2131905831 views

REKLAMA

REKLAMA

2133702151 views

REKLAMA

2131905841 views

REKLAMA

2131905844 views

REKLAMA

2131905848 views