0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPielęgniarka pozywa władze za przymusową kwarantannę

Pielęgniarka pozywa władze za przymusową kwarantannę

-

fot.David C Bishop/EPA
fot.David C Bishop/EPA

Pielęgniarka, która pracowała w Afryce Zachodniej podczas epidemii eboli i po powrocie do USA została poddana przymusowej kwarantannie, pozwała gubernatora New Jersey Chrisa Christie i innych przedstawicieli władz za przetrzymywanie jej wbrew jej woli.

REKLAMA

Pielęgniarka Kaci Hickox domaga się co najmniej 250 tys. dolarów zadośćuczynienia za objęcie jej kwarantanną, czyli – jak podkreśla w pozwie – nielegalne ograniczenie jej wolności. Christiemu i władzom lokalnego systemu opieki zdrowotnej zarzuca, że została odizolowana od społeczeństwa ze względów politycznych, a nie z troski o zdrowie publiczne.

O sprawie napisała w piątek agencja AP.

Hickox pracowała dla Lekarzy Bez Granic (MSF) w Sierra Leone, jednym z kilku krajów zachodnioafrykańskich dotkniętych epidemią wirusa ebola. Po przylocie na lotnisko Newark została zatrzymana, przesłuchana i odesłana do postawionego niedaleko namiotu, mimo że nie wykazywała żadnych niepokojących objawów.

Kobieta uważa, że decyzja Christiego o objęciu jej kwarantanną była podyktowana strachem i “motywowana politycznie”. Nie sprecyzowała, co ma na myśli.

Hickox była pierwsza osobą objętą w New Jersey przymusową kwarantanną dla pracowników medycznych, którzy mieli kontakt z zarażonymi ebolą. Obowiązkowa izolacja została ogłoszona przez władze stanowe w ramach zaostrzonych standardów postępowania. Były one bardziej wyśrubowane od zasad obowiązujących na szczeblu federalnym oraz spotkały się z krytyką Białego Domu i organizacji medycznych.

Najnowsza epidemia eboli rozpoczęła się w grudniu 2013 r. na południu Gwinei, skąd rozszerzyła się na Liberię i Sierra Leone. W wyniku epidemii w Afryce Zachodniej zmarło – według danych z czerwca – ponad 11 tys. ludzi w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, a zachorowało prawie 26,8 tys.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121797326 views

REKLAMA

REKLAMA

2121797341 views

REKLAMA

REKLAMA

2123593663 views

REKLAMA

2121797353 views

REKLAMA

2121797363 views

REKLAMA

2121797372 views