REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPentagram obok tablicy z dziesięcioma przykazaniami?

Pentagram obok tablicy z dziesięcioma przykazaniami?

-

W chrześcijańskiej gorliwości, powodowani chęcią nagłośnienia swej wiary, religijni konserwatyści z Oklahomy wystawili na schodach stanowego Kapitolu tablicę z dziesięcioma przykazaniami.  Posunięcie to różnorodne grupy i ruchy religijne, w tym sataniści, postrzegają jako zaproszenie do ustawienia tam własnych symboli.

Oklahoma_State_Capitol z pentagramem
Stanowy kapitol w Oklahomie
fot.Caleb Long/Wikipedia

Kontrolowana przez republikanów legislatura w stanie zwanym klamrą biblijnego pasa,  wbrew ostrzeżeniom ze strony prawników, którzy podważali konstytucyjność tej decyzji, zezwoliła na postawienie tablicy. Oddział American Civil Liberty z Oklahomy wniósł do sądu wniosek o usunięcie dziesięciu przykazań ze schodów Kapitolu. Tymczasem nowojorska Świątynia Szatana dostrzegła możliwość  wykorzystania okazji do ustawienia obok tablicy własnych symboli. Powołując się na swobody religijne rzecznik świątyni, Lucien Greaves, powiadomił  Komisję Konserwacji Kapitolu o swoich planach. Jeszcze w tym tygodniu  prześle do komisji kilka różnych projektów.

REKLAMA

Greaves proponuje monument w „dobrym guście”, na przykład symbol szatana − pentagram.

Poseł stanowy Mike Ritze, który stał na czele kampanii na rzecz wzniesienia tablic z dziesięcioma przykazaniami i który wpłacił na ten cel 10 tys. dol. z własnej kieszeni, nie wypowiada się na temat planu Greavesa, podczas  gdy ten dziękuje Ritzowi za ułatwienie szerzenia kultu szatana. „Pomógł nam bardziej niż ktokolwiek inny. Otworzył przed nami drzwi do miejsc publicznych”.

Podczas gdy ustawodawcy z Oklahomy traktują plan satanistów jak głupi żart, to prawnicy zwracają uwagę, że zezwolenie na publiczne wyrażanie uczuć wyznawców jednej religii daje takie samo prawo innym.

Brady Henderson, dyrektor wydziału prawa ACLU uważa, że członkowie rządu Oklahomy czynami a nie monumentami powinni zasługiwać na miano ludzi uczciwych, prawych i moralnych. Przy okazji ostrzega, że z identyczną reakcją spotka się propozycja marszałka legislatury, który wyraził życzenie wybudowania kaplicy wewnątrz Kapitolu, by celebrować judeo-chrześcijańskie dziedzictwo Oklahomy.

(eg)

REKLAMA

2100198948 views

REKLAMA

REKLAMA

2100199180 views

REKLAMA

REKLAMA

2101995572 views

REKLAMA

2100199324 views

REKLAMA

2100199424 views

REKLAMA

2100199534 views