REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPentagon: w piątkowym ataku USA zginęło dwóch dżihadystów z ISIS-Ch

Pentagon: w piątkowym ataku USA zginęło dwóch dżihadystów z ISIS-Ch

-

W ataku, jaki USA przeprowadziły w piątek za pomocą drona w prowincji Nangarhar w Afganistanie, zginęło dwóch ważnych członków dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISIS-Ch), a jeden został ranny – poinformował w sobotę rzecznik Pentagonu John Kirby. Armia USA przekazała, że jej żołnierze zaczęli wycofywać się z Kabulu.

Kirby powiedział, że zabici – choć nie należeli do przywództwa grupy – brali udział w planowaniu i przygotowaniu przyszłych zamachów ISIS-Ch. Nie podał ich tożsamości. Zastrzegł, że uderzenie nie wyeliminowało groźby kolejnych ataków terrorystycznych, zaznaczając, że “strumień informacji o zagrożeniu” jest wciąż aktywny.

REKLAMA

“Możemy powiedzieć, że Państwo Islamskie straciło pewną część możliwości planowania ataków” – powiedział rzecznik amerykańskiego ministerstwa obrony.

Kirby nie wykluczył kolejnych ataków przeciwko grupie i dodał, że piątkowy atak został przeprowadzony “zza horyzontu”, tj. dron wystartował z bazy poza Afganistanem.

Bezpośrednio po przeprowadzeniu uderzenia Dowództwo Centralne (CENTCOM) amerykańskiej armii mówiło w komunikacie o jednym celu ataku, “planiście” ISIS-Ch. W sobotę przedstawiciele Pentagonu nie odpowiedzieli jasno na pytanie, czy wszystkie ofiary uderzenia były zamierzonymi celami, choć zaznaczyli, że nie było ofiar cywilnych. Kirby podkreślił, że USA nie wymieniały się z talibami informacjami na temat ataku.

Generał Hank Taylor, zastępca dyrektora ds. operacji regionalnych w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, poinformował, że w sobotę siły USA rozpoczęły proces wycofywania wojsk z Kabulu. Proces ten ma trwać do końca sierpnia, równolegle z ewakuacją cywili. Obecnie liczba żołnierzy na lotnisku jest mniejsza niż 5 tys.

Rozpoczęcie wycofywania sił oznacza, że liczby ewakuowanych będą mniejsze niż dotychczas. Kirby zapewnił, że Ameryka “do samego końca” zachowa kontrolę nad lotniskiem.

W piątek z Kabulu ewakuowano 6,8 tys. osób, z czego 4 tys. na pokładzie 32 samolotów wojskowych USA i 2,8 tys. na pokładzie 34 samolotów należących do państw koalicji. Łącznie od początku sierpnia Kabul opuściło w ramach operacji 117,5 tys. osób, a od 14 sierpnia – 111,9 tys. Taylor poinformował, że na lotnisku przebywa obecnie 1,4 tys. osób gotowych do ewakuacji.(PAP)

REKLAMA

2119249870 views

REKLAMA

2119249963 views

REKLAMA

REKLAMA

2121046316 views

REKLAMA

2119250030 views

REKLAMA

2119250086 views

REKLAMA

2119250128 views