REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pentagon: USA chcą jak najszybciej rozmieścić system THAAD w Korei Płd.

Pentagon: USA chcą jak najszybciej rozmieścić system THAAD w Korei Płd.

-

fot.tpsdave/pixabay.com
fot.tpsdave/pixabay.com

USA i ich sojusznicy są zgodni, że po wystrzeleniu przez Koreę Płn. rakiety dalekiego zasięgu konieczna jest “mocna odpowiedź” – podał w poniedziałek Biały Dom. Pentagon poinformował, że USA chcą jak najszybciej rozmieścić w Korei Południowej system THAAD.

REKLAMA

Mówiąc o porozumieniu w sprawie odpowiedzi na działania północnokoreańskiego reżimu, rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że “oznacza to rozważenie zakresu sankcji gospodarczych, które w jeszcze większym stopniu odizolowałyby Koreę Północną”.

Pentagon potwierdził natomiast, że Pjongjang był w stanie umieścić na orbicie satelitę lub inny obiekt kosmiczny.

Amerykańskie ministerstwo obrony poinformowało też, że USA “w nadchodzących dniach” rozpoczną formalne rozmowy z Koreą Południową w sprawie rozmieszczenia tam systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony północnokoreańskiego potencjału. Stany Zjednoczone chciałyby rozmieszczenia tego systemu “najszybciej jak to możliwe” – podano.

Gdy decyzja zostanie podjęta, bateria systemu może “bardzo szybko zostać rozmieszczona” – oświadczył rzecznik Peter Cook.

Rozmieszczeniu systemu zdecydowanie sprzeciwiają się Chiny, ale USA traktują THAAD jako “system obronny”, zorientowany “przeciwko zagrożeniu ze strony Korei Północnej”, a nie mający na celu śledzenie aktywności Chin – zaznaczył.

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kilka godzin później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety i umieszczeniu na orbicie satelity.

W niedzielę stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin przestrzegł, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa w reakcji na północnokoreańskie próby nuklearne i rakietowe nie może zawierać nawet aluzji do możliwości działań militarnych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks