REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPentagon testował broń naddźwiękową

Pentagon testował broń naddźwiękową

-

Stany Zjednoczone przetestowały hipersoniczną broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z naddźwiękową komorą spalania – poinformował w poniedziałek Pentagon. To pierwszy od 2013 roku udany test tego rodzaju broni w USA.

Test odbył się w zeszłym tygodniu. “To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji” – powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

REKLAMA

“Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami jeszcze w tym roku” – dodał.

“Rakieta, zbudowana przez Raytheon Technologies, została wypuszczona z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika scramjet (naddźwiękowego spalania strumieniowego) firmy Northrop Grumman” – oświadczyła DARPA.

Z kolei Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles&Defense, zaznaczył, że “ministerstwo obrony określiło broń naddźwiękową i zdolności antyhipersoniczne jako najwyższe priorytety techniczne dla bezpieczeństwa naszego narodu”.

“Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą mieć możliwość powstrzymania użycia tej broni przez inne kraje” – dodał.

Technologia silnika scramjet firmy Northrop wykorzystuje dużą prędkość rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, aby umożliwić ciągły lot z prędkością naddźwiękową. “Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych” – wyjaśniła DARPA w komunikacie.

W lipcu Rosja poinformowała, że z powodzeniem przetestowała naddźwiękowy pocisk manewrujący Cyrkon, broń, którą prezydent Władimir Putin reklamował jako część nowej generacji systemów rakietowych, które nie mają sobie równych na świecie. (PAP)

REKLAMA

2118763955 views

REKLAMA

REKLAMA

2118764058 views

REKLAMA

REKLAMA

2120560414 views

REKLAMA

2118764134 views

REKLAMA

2118764196 views

REKLAMA

2118764254 views