REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPentagon opublikował zdjęcia torturowanych więźniów z Iraku

Pentagon opublikował zdjęcia torturowanych więźniów z Iraku

-

Jedno z ujawnionych przez Pentagon zdjęć fot. Departament obrony USA
Jedno z ujawnionych przez Pentagon zdjęć fot. Departament obrony USA

Amerykański resort obrony opublikował w piątek na swej stronie 198 fotografii osób torturowanych w więzieniach USA w Afganistanie i w Iraku. „Wybrano zdjęcia z szerokim kadrem, mniej drastyczne niż te, które znamy z Abu Ghraib” – pisze agencja AFP.

Decydując się na upublicznienie niewielkiej ilości zdjęć, Pentagon poszedł na pierwsze ustępstwo wobec Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU)zajmującej się ochroną praw gwarantowanych przez konstytucję USA – zauważa AFP.

REKLAMA

Organizacja ta od 2004 roku walczy o opublikowanie przez Pentagon całej dokumentacji fotograficznej – ok. 2 tys. zdjęć, które ilustrują tortury i poniżanie Irakijczyków oraz Afgańczyków w więzieniach amerykańskich, przede wszystkim w areszcie śledczym w Abu Ghraib pod Bagdadem, w którym w 2003 r. amerykańscy strażnicy dopuszczali się przemocy, molestowania seksualnego i poniżania zatrzymanych. Zdaniem ACLU, odmawiając publikacji fotografii, Pentagon chroni sprawców.

W ocenie dyrektora ds. prawnych Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich Jameela Jaffera, wybór zdjęć przedstawiony przez Pentagon „może być mylący dla publiczności, nie pokazuje bowiem całej skali nadużyć”. Naureen Shah z Amnesty International uważa z kolei, że został na nich przedstawiony tylko przypadkowy wycinek, chociaż tortury miały charakter systemowy.

Innego zdania jest rzecznik Pentagonu, który powiedział AFP, że ujawnione fotografie wykorzystano przynajmniej w jednym wypadku jako materiał dowodowy, co doprowadziło do skazania winnego.

W kwietniu 2004 amerykański dziennikarz Seymour Hersh ujawnił w tygodniku „The New Yorker” rozliczne przypadki torturowania w Abu Ghraib nie tylko mężczyzn (tresowanych jak zwierzęta czy zmuszanych do pozowania nago), ale również kobiet, dzieci oraz osób upośledzonych.

W wyniku afery, jaka wybuchła po ujawnieniu tych praktyk, siedemnaścioro wojskowych odsunięto od służby, a siedmioro z nich skazano na kary pozbawienia wolności. Ówczesną komendant więzienia generał Janis Karpinski zdegradowano do stopnia pułkownika. (PAP)

REKLAMA

2107678348 views

REKLAMA

REKLAMA

2107678580 views

REKLAMA

2109474971 views

REKLAMA

2107678721 views

REKLAMA

2107678820 views

REKLAMA

2107678928 views