REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pensylwania unieważnia zakaz małżeństw homoseksualnych

Pensylwania unieważnia zakaz małżeństw homoseksualnych

-

Obowiązujący w amerykańskim stanie Pensylwania zakaz małżeństw homoseksualnych jest niezgodny z amerykańską konstytucją – orzekł we wtorek sędzia federalny. Pensylwania była ostatnim ze stanów północnego wschodu USA, w którym obowiązywał zakaz. 

fot.Guillaume Horcajuelo/PAP/EPA
fot.Guillaume Horcajuelo/PAP/EPA

REKLAMA

Jeśli wtorkowe orzeczenie nie zostanie podważone w sądzie apelacyjnym, Pensylwania stanie się 19. stanem USA zezwalającym na małżeństwa osób homoseksualnych. Zakaz w Pensylwanii obowiązywał od 1996 roku.

Sędzia John Jones III napisał w uzasadnieniu, że dotychczasowe prawo obowiązujące w tym stanie naruszało zapisy o równej ochronie obywateli wynikające z 14. poprawki do konstytucji. “Na mocy tej decyzji osoby tej samej płci, chcące się pobrać w Pensylwanii, mogą to uczynić, a małżeństwa zawarte w innym stanie będą uznawane” – podkreślono.

Pozew w imieniu 11 par homoseksualnych, wdowy (małżeństwo zawarto poza Pensylwanią) i nastoletnich dzieci jednej z par złożyły Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) i prywatna kancelaria. Część z tych par domagała się formalnego uznania małżeństwa zawartego w innym stanie.

W poniedziałek zakaz małżeństw homoseksualnych został unieważniony w Oregonie. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks