REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPara prezydencka odwiedziła miejsce zamachów 11 września

Para prezydencka odwiedziła miejsce zamachów 11 września

-

Złożeniem wieńców pod Drzewem Przetrwania oraz wizytą przy pomniku ofiar i w muzeum ich pamięci złożył w środę prezydent Andrzej Duda hołd zamordowanym w atakach 11 września. Towarzyszyła mu Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

Wizytę pary prezydenckiej w Strefie Zero zainaugurowało złożenie wieńca pod Drzewem Przetrwania.

REKLAMA

Drzewo, grusza Callery’ego, przetrwała ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku na World Trade Center. Poważnie uszkodzonym drzewem z wyrwanymi korzeniami, spalonymi i połamanymi gałęziami zajął się nowojorski Departament Parków i Rekreacji. Udało się je uratować i przenieść z powrotem do Strefy Zero.

Grusza Callery’ego stanowi symbol odporności, przetrwania i odrodzenia. Zgodnie z tradycją sadzonki z niej przekazuje się co roku trzem społecznościom, które doświadczyły różnych tragedii w ostatnich latach, m.in. po zamachach w Bostonie, Las Vegas, Madrycie, a także huraganów, które nawiedziły dzielnicę Queens oraz Portoryko.

Para prezydencka złożyła także wizytę przy pomnikach-wodospadach poświęconych ofiarom zamachów na bliźniacze wieże World Trade Center. Powstały tam dwa wielkie zbiorniki, nazywane „zwierciadłem nieobecności”. Zlokalizowane są w miejscu, gdzie stały obydwa zburzone przez terrorystów w wyniku uderzenia samolotami gmachy.

Parze prezydenckiej towarzyszyła m.in. ocalała z zamachu Polka Leokadia Głogowska, która – jak powiedziała PAP – opowiadała o swoich przeżyciach tego dnia i dała swoje świadectwo wiary.

“Byłam bardzo zaszczycona i zaskoczona. Para prezydencka była żywo zainteresowana i wzruszona moją historią” – powiedziała kobieta.

Na okalających wodospady 152 murach wygrawerowane są nazwiska 2 983 ofiar. 2 977 zabitych w atakach z 11 września 2001 roku oraz sześciu, które zginęły w wcześniejszym zamachu bombowym na World Trade Center w 1993 roku. Para prezydencka zatrzymała się przy każdym z sześciu nazwisk polskich ofiar zamachu. Przy ich nazwiskach umieszczono polskie flagi.

Prezydent Duda z małżonką odwiedzili także Muzeum Pamięci 9/11. Jest tam stała kolekcja gromadząca dowody rzeczowe, świadectwa osób prywatnych, zapisy historyczne dotyczące reakcji na obydwa ataki na WTC, a także materiały odzwierciedlające reperkusje wiążące się z zamachami terrorystycznymi.

Ekspozycję podzielono na trzy części. Pierwsza obejmuje wydarzenia 9/11. Druga przedstawia kontekst historyczny poprzedzający zamachy. Trzecia obrazuje świat po wydarzeniach z 11 września.

Według muzeum jest tam 23 tys. fotografii oraz 580 godzin filmów i nagrań wideo. Odzyskane przedmioty obejmują m.in. osobiste pamiątki i po ofiarach ataków, ogromne elementy konstrukcyjne wież, fragment schodów, silnik jednej z wind, a także nierozbite okno, które spadło z 82. piętra, ofiarowane przez polskiego inżyniera nadzorującego odgruzowywanie terenu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski i Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2118769598 views

REKLAMA

REKLAMA

2118769699 views

REKLAMA

REKLAMA

2120566056 views

REKLAMA

2118769776 views

REKLAMA

2118769838 views

REKLAMA

2118769896 views