REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPAHO: z powodu Covid-19, w Amerykach dzieci nie przechodzą szczepień; odradza się...

PAHO: z powodu Covid-19, w Amerykach dzieci nie przechodzą szczepień; odradza się odra i błonica

-

Rozwój pandemii Covid-19 na obu kontynentach amerykańskich zagraża prawidłowemu rozwojowi i zdrowiu dzieci – ostrzega dyrektorka Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) Carissa F. Etienne. Dzieci nie chodzą do szkoły i na rutynowe szczepienia. W regionie pojawiają się ogniska odry i błonicy.

„W niektórych krajach pojawiają się ogniska chorób, które od dawna mieliśmy pod kontrolą” – powiedziała w środę Etienne, kierująca PAHO, które jest również regionalnym oddziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Amerykę Północną i Południową.

REKLAMA

Dodała, że w Brazylii pojawiły się ogniska odry, a na Haiti i Dominikanie – błonicy. Wywołana pandemią Covid-19 przerwa w szczepieniach dzieci może zaprzepaścić dwie dekady postępu w tej dziedzinie – podkreśliła dyrektorka PAHO.

Zaapelowała do rządów, by rutynowe szczepienia były traktowane jako niezbędne również teraz. „One były kluczowe przed pandemią i pozostają istotnym elementem działań związanych z Covid-19, by nasze dzieci nie były jeszcze bardziej zagrożone” – zaznaczyła.

„Równocześnie wiele dzieci opuszcza regularne wizyty lekarskie i nie chodzi do szkoły, to zagraża ich rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu” – przekazała Etienne. Uzupełniła, że dla niektórych dzieci w regionie obecność w szkole oznacza nie tylko szansę na naukę i kontakt z rówieśnikami, ale również na uzyskanie pomocy medycznej czy zjedzenie pełnowartościowego posiłku.

Dyrektorka PAHO wezwała rządy, do przywrócenia stacjonarnej edukacji dla możliwie największej liczby uczniów, o ile jest to bezpieczne. Przedstawiła również zestaw instrukcji mających zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne w placówkach oświaty.

Jeżeli chodzi o szczepienie dzieci przeciwko Covid-19, musimy najpierw objąć nimi najbardziej narażone na ciężki przebieg tej choroby grupy, ale tam, gdzie jest wystarczająca liczba szczepionek, należy rozważyć podawanie jej również dzieciom, by zmniejszyć transmisję koronawirusa – powiedziała Etienne.

Dyrektorka PAHO przekazała również, że ciężkie, wymagające hospitalizacji, przypadki Covid-19 zdarzają się częściej u dzieci, które już wcześniej chorowały, np. na cukrzycę czy astmę, ale większość z nich udaje się wyleczyć.

W tym tygodniu w regionie Ameryk wykryto najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii – ponad 8 mln. Krzywa infekcji w USA i Kanadzie spada, ale rośnie liczba przypadków w krajach Ameryki Łacińskiej. Brazylia, Argentyna i południowe stany Meksyku przechodzą przez szczyt kolejnej fali infekcji. Szybko rośnie liczba zakażeń w Peru, Boliwii, Ekwadorze i Paragwaju. (PAP)

REKLAMA

2107700239 views

REKLAMA

REKLAMA

2107700471 views

REKLAMA

2109496862 views

REKLAMA

2107700612 views

REKLAMA

2107700711 views

REKLAMA

2107700819 views