REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaOszuści wyłudzili miliardy dolarów przeznaczonych na pomoc dla ofiar pandemii Covid-19

Oszuści wyłudzili miliardy dolarów przeznaczonych na pomoc dla ofiar pandemii Covid-19

-

Amerykańskie firmy technologiczne ułatwiały oszustwa związane z federalną pomocą finansową dla małych przedsiębiorstw podczas pandemii Covid-19. Pobierały miliardowe opłaty nie sprawdzając czy pożyczkobiorcy kwalifikują się do wsparcia – napisał w czwartek dziennik „Washington Post”.

Powołując się na raport Kongresu USA, dziennik jako przykład podał firmę Blueacorn, zajmująca się technologią finansową. Jej zadaniem było sprawdzanie czy małe biznesy kwalifikują się do otrzymania federalnych pożyczek. „Im szybciej, tym lepiej” – instruował Blueacorn swoich pracowników.

REKLAMA

„Jak powiedział współzałożyciel firmy, rozważała ona, czy nadać priorytet +monstrualnym pożyczkom, dzięki którym wszyscy dostaną pieniądze. Śledczy odkryli, że Blueacorn zebrał około 1 mld dolarów w opłatach za przetwarzanie danych” – napisał „WP”.

Podkreślił, że niektóre z zaangażowanych do kontroli firm nigdy wcześniej nie zarządzały pomocą federalną. Nie udało im się zatrudnić odpowiednich pracowników, którzy mogliby udaremnić oszustwa. Zyski czerpały z opłat generowanych przez pożyczki. Unikały często inspekcji ze strony Administracji ds. Małego Biznesu (SBA).

Gazeta pisze o programie ochrony małych przedsiębiorstw w czasie pandemii (PPP). W ramach inicjatywy o wartości około 800 mld dolarów rząd udzielił ponad 11 mln pożyczek firmom, którym groziło zamknięcie.

„Według śledczych kongresowych pod przewodnictwem kongresmena Jamesa E. Clyburna, Blueacorn, Womply i Kabbage, miały pełnić rolę pośredników – pomagając wnioskodawcom w wypełnianiu formalności i przetwarzając ich wnioski o pomoc w imieniu banków i innych dużych instytucji finansowych. Jednak w niektórych przypadkach firmy cyfrowe stały się wektorami najgorszego marnotrawstwa, oszustw i nadużyć” – podkreśla waszyngtoński dziennik, dodając, że dochodziło do reklamowania „darmowych pieniądzy” i zatwierdzenia pożyczek w „mniej niż 30 sekund”.

Gazeta zwraca uwagę, że w czasie najgorszego kryzysu gospodarczego od czasów Wielkiej Depresji, fundusze federalna sięgające łącznie ponad 5 bln dolarów, pomogły uratować miliony rodzin, pracowników i firm przed ruiną finansową. Stały się jednak zarazem kuszącym celem dla oszustów.

„Straty były szczególnie wyraźne w SBA, agencji, której zadaniem w szczytowym momencie pandemii było administrowanie około 1 bln dolarów w pożyczkach i dotacjach. Ratując firmy agencja otwierała drzwi dla przestępców na całym świecie, którzy używali skradzionych lub fałszywych informacji, aby uzyskać pomoc dla ofiar pandemii ” – napisał „WP”.

Stwierdził też, że według danych SBA, do października 93 proc. korzystających z programu PPP miało umorzoną część lub całość pożyczek. Brak nadzoru sprawił jednak, że rząd prawdopodobnie „umarzał pożyczki PPP potencjalnie nieuczciwym i niekwalifikujących się wnioskodawcom”.

W opinii gazety w związku z tymi oszustwami podatnicy amerykańscy mogą ponieść olbrzymie straty.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Kolejny dowód, że amerykański rząd federalny najlepiej potrafi marnotrafić pieniądze i niszczyć kraj. Od czasu zainicjowanego przez LBJ programu „great society” wydano na walkę z ubóstwem miliardy dolarów, ale ilość ubogich wzrasta w kosmicznym tempie z każdym rokiem. Amerykańskie „elity” (zwłaszcza z partii demokratycznej) potrzebują ludzi uzależnionych od pomocy rządowej i niesamodzielnych, bo dzięki temu wygrywają wybory. Taki sam cel ma nieograniczona i nielegalna imigracja Bidena. „Elity” myślą perspektywicznie. Dodatkowa ilość współczesnych niewolników nie zaszkodzi, a może pomóc w wyborach w przyszłości. Mówienie, że jest to troska o ubogich jest tylko dla naiwnych. Nikt kto propaguje nielimitowane mordowanie dzieci nienarodzonych jako kontrolę urodzin nie zatroszczy się o dobro kraju i potwierdzenie tego mamy każdy dzień.

REKLAMA

2097755102 views

REKLAMA

REKLAMA

2097755336 views

REKLAMA

REKLAMA

2099551728 views

REKLAMA

2097755479 views

REKLAMA

2097755580 views

REKLAMA

2097755690 views