REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Ostatnie pożegnanie sędzi Ruth Bader Ginsburg (ZDJĘCIA, WIDEO)

Ostatnie pożegnanie sędzi Ruth Bader Ginsburg (ZDJĘCIA, WIDEO)

-

Trumna z ciałem sędzi  Ruth Bader Ginsburg zmarłej 18 września  w piątek została wystawiona w Kapitolu.  Tym samym pierwszy raz honoru tego dostąpiła kobieta oraz osoba o pochodzeniu żydowskim. 


Pożegnanie na Kapitolu
Zdjęcia: MICHAEL REYNOLDS, Greg Nash, Sarah Silbiger, OLIVIER DOULIERY, Erin SCHAFF, ALex Brandon, Chip Somodevilla /POOL/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMAW geście szacunku dla Ginsburg na stołecznych budynkach administracyjnych, w tym na Kapitolu i Białym Domu, amerykańskie flagi opuszczone są do połowy masztu. Pogrzeb, prywatna ceremonia, odbyć się ma na cmentarzu w Arlington pod Waszyngtonem.

fot. MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/Shutterstock

Od śmierci Ginsburg 18 września przed Sądem Najwyższym codziennie gromadzą się tłumy Amerykanów, składając kwiaty i zapalając znicze. W środę trumnę z jej ciałem na katafalku z pogrzebu Abrahama Lincolna ustawiono na schodach przed gmachem sądu.

Pożegnanie Ruth Bader Ginsburg przed budynkiem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie fot. SHAWN THEW/EPA-EFE/Shutterstock

Przed budynkiem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie
Zdjęcia: Andrew Harnik, Alex Brandon/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

Nad ranem w czwartek do Sądu Najwyższego przyjechał prezydent Donald Trump. Wraz z małżonką Melanią przez chwilę oddawał hołd zmarłej w milczeniu, stojąc przy jej owiniętej w amerykańską flagę trumnie.


Donald i Melania Trump przy trumnie z ciałem Ruth Bader Ginsburg
Zdjęcia: Michael Reynolds, Erin Scott/POOL/EPA-EFE/Shutterstock


Prezydent został wygwizdany przez tłum przed sądem. Zgromadzeni – w zdecydowanej większości polityczni przeciwnicy prezydenta – mają mu za złe, że wbrew woli Ginsburg zamierza przeprowadzić proces nominacji jej zastępczyni jeszcze przed zaplanowanymi na 3 listopada wyborami.

Na finiszu kampanii toczy się o to w USA gorący polityczny spór. Trump zapowiedział, że jego kandydatką będzie kobieta, a jej nazwisko zostanie ogłoszone w sobotę. Republikanie twierdzą, że mają w Senacie potrzebną większość, by zatwierdzić wybór swojego prezydenta przed 3 listopada.

Budzi to ostry sprzeciw demokratów, którzy wskazują, że to ten kandydat i ta partia, które zwyciężą w wyborach, powinny wskazać następczynie Ginsburg. Zwyczaj stanowi, że nowych sędziów Sądu Najwyższego nie wybierano na krótko przed wyborami. Demokraci przypominają, że gdy w ostatnim roku urzędowania prezydenta Baracka Obamy usiłował on wypełnić wakat po konserwatywnym sędzim Antoninie Scalii, republikanie zablokowali jego kandydata, powołując się na ten zwyczaj.

Mimo presji lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell zapowiada, że przeprowadzi głosowanie nad kandydatką wskazaną przez Trumpa. Jego zdaniem sytuacja nie przypomina 2016 roku, gdyż tym razem republikanie mają i Biały Dom, i Senat, a wtedy nie mieli prezydenta. Stąd nie widzi braku konsekwencji partii w przypadku rozpoczęcia procedury mianowania następczyni Ginsburg.

Stawka sporu jest wysoka, bo Sąd Najwyższy pełni bardzo ważną rolę w systemie politycznym USA, a jego decyzje miewają epokowe znaczenie: za pomocą decyzji SN w całym kraju zalegalizowano małżeństwa homoseksualne, a wcześniej zakazano segregacji rasowej czy zalegalizowano aborcję. Ponieważ sędziowie powoływani są dożywotnio, obecna decyzja będzie miała długoterminowe konsekwencje. (PAP)


Przed budynkiem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie
Zdjęcia: JIM LO SCALZO, MICHAEL REYNOLDS, Peter Foley, Shawn Thew, /EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks