REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Organizacja WAS przyznała Snowdenowi symboliczny paszport światowy

Organizacja WAS przyznała Snowdenowi symboliczny paszport światowy

-

Organizacja pozarządowa World Service Authority (WAS) z siedzibą w Waszyngtonie przyznała Edwardowi Snowdenowi “paszport światowy” – poinformował w czwartek WAS na Twitterze. Dokument ma wartość symboliczną i uznawany jest zaledwie przez kilka krajów. 

Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA
Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

REKLAMA

Symboliczny wymiar tego dokumentu uznają Burkina Faso, Mauretania, Tanzania, Togo i Ekwador, który odmówił zresztą Snowdenowi prawa wjazdu na swoje terytorium.

“Należy koniecznie wyjaśnić, że paszport światowy przyznawany przez organizację World Service Authority ma charakter symboliczny i w tym sensie uznawany jest w naszym kraju, ale nie jest to ważny dokument zezwalający na wjazd do Ekwadoru” – poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Marco Albuja.

Według niego paszport taki “nie ma praktycznej wartości prawnej i nie stwarza gwarancji bezpieczeństwa wymaganych przez system identyfikacji i służby imigracyjne” Ekwadoru – podkreślił wiceminister.

W piątek azyl Snowdenowi zaoferowała Wenezuela. Zrobili to też prezydent Boliwii Evo Morales i prezydent Nikaragui Daniel Ortega.

Snowden, były współpracownik kontraktowy amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), najprawdopodobniej przebywa od trzech tygodni w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiowo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Nie może podróżować, gdyż władze USA anulowały jego paszport.

Aby udać się do Wenezueli, Snowden musiałby otrzymać stosowne dokumenty podróżne i znaleźć sposób na przelot do Ameryki Południowej. Jak dotąd nie ma informacji o tym, czy Snowden ma zamiar udać się do któregokolwiek z krajów, które zaoferowały mu schronienie.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Koronakryzys a polisa na życie

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks