REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaONZ. Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję dot. zaprzeczania Holokaustowi z "polskimi" poprawkami

ONZ. Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję dot. zaprzeczania Holokaustowi z „polskimi” poprawkami

-

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi. W rezolucji znalazły się poprawki proponowane przez Polskę, m.in. na temat docenienia roli ruchów oporu przeciwko nazistom oraz osób ratujących Żydów.

Rezolucja została przyjęta w 80. rocznicę konferencji w Wannsee, kiedy grupa niemieckich przywódców III Rzeszy ustaliła plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

REKLAMA

Przyjęta jednogłośnie rezolucja jest pierwszym przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie oficjalnym dokumentem ONZ, w którym zawarto definicję Holokaustu opierającą się na tej przyjętej w 2013 r. przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA), którego członkiem jest także Polska.

Jak podkreśliło Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, w tekście znalazły się proponowane przez Polskę poprawki. Chodzi m.in. o fakt, że według definicji IHRA do negacji Holokaustu i zniekształcanie prawdy o nim zalicza się również próby rozmycia odpowiedzialności za utworzenie niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci poprzez obarczanie winą innych narodów, co ma znaczenie wobec powtarzających się sformułowań o „polskich obozach śmierci”.

Wśród innych proponowanych przez Polskę poprawek znalazły się fragmenty honorujące odwagę i poświęcenie członków ruchów oporu prowadzących walkę z nazistami, a także wyrażające uznanie dla osób ratujących i pomagających ratować Żydów.

W rezolucji wyraźnie zaznaczono też, że wśród ofiar niemieckich obozów byli przedstawiciele innych narodowości, włączono też wyrazy uznania dla państw członkowskich aktywnie zaangażowanych w pielęgnowanie miejsc pamięci o Holokauście i jego ofiarach.

Podczas czwartkowej sesji Zgromadzenia Ogólnego głos zabrał też ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, który podziękował delegacjom Izraela i Niemiec za inicjatywę rezolucji.

„Obok narodu żydowskiego, my Polacy wzięliśmy na siebie szczególny obowiązek, by pomóc w zachowywaniu pamięci o Holokauście. To dlatego, że ogromna część tej tragedii miała miejsce na polskim terytorium okupowanym przez nazistowskie Niemcy. To dlatego, że ponad 80 lat temu, byliśmy pierwszą ofiarą ataku nazistowskich Niemiec i okazaliśmy niezłomność, tworząc największy ruch oporu w całej rozdartej wojną Europie” – mówił Szczerski. Dodał, że wielu Polaków ryzykowało życiem, by pomagać i ratować Żydów i zawiadamiać świat na temat prawdy o Holokauście, a po wojnie dbała o kontynuację pamięci o zagładzie.

„To ma też dla mnie wielkie znaczenie osobiście, bo mam przywilej mieć w swojej rodzinie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” – oświadczył dyplomata.

Zgłaszając rezolucję, przedstawiciel Izraela Gilad Erdan stwierdził, że przez lata charakter negacjonizmu ewoluował z jednoznacznego zaprzeczania zbrodni do rozmywania prawdy o nim i o jego skali. Dodał, że w rozprzestrzenianiu tych kłamstw udział mają media społecznościowe, które w niewystarczający sposób reagują na lansowanie takich narracji. Zaznaczył też, że część państw wchodzących w skład Zgromadzenia Ogólnego również miała swój udział w promocji negacjonizmu, czyniąc aluzję m.in. do Iranu.

„Zaprzeczanie Holokaustowi rozrasta się jak rak. Rozrasta się na naszej wachcie. Przyszedł czas na naprawienie historycznych błędów” – powiedział.

W odpowiedzi przedstawiciel Iranu oskarżył Izrael o wykorzystywanie pamięci o Holokauście o „ukrywanie własnych zbrodni i własnego ludobójstwa”.

Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2109180578 views

REKLAMA

2109180810 views

REKLAMA

REKLAMA

2110977201 views

REKLAMA

2109180951 views

REKLAMA

2109181050 views

REKLAMA

2109181158 views