REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Odwrócony kredyt hipoteczny może pozbawić cię domu

Odwrócony kredyt hipoteczny może pozbawić cię domu

-

fot.Tannen Maury/EPA
fot.Tannen Maury/EPA

Seniorzy chcący skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego muszą pamiętać, że nie jest to nieopodatkowany bilet do finansowej wolności i może się nawet skończyć utratą mieszkania.

REKLAMA

Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (Consumer Financial Protection Bureau, CFPB) opublikowało badanie, z którego wynika, że starszych właścicieli domów karmi się wprowadzającymi w błąd reklamami i wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że rozwiązanie to równa się zaciąganiu kredytu, który trzeba będzie spłacić. Niedoinformowanie wynika częściowo z faktu, że nie czytają tekstu zapisanego małą czcionką czy to w telewizji, czy w internecie.

Odwrócone kredyty hipoteczne to kredyty pozwalające właścicielom domów w wieku 62 lata i więcej pobierać raty zabezpieczone wartością domu i odroczyć spłaty wraz z odsetkami do czasu przeprowadzki, sprzedaży domu lub śmierci właściciela.

Wspomniane badanie CFPB opiera się na analizie 97 reklam, które pojawiły się między marcem 2013 i marcem 2014, oraz wywiadach z 59 właścicielami domów powyżej 62 roku życia. Okazało się, że część seniorów „myślała, że pieniądze, które otrzymują, to część wartości domu, która narosła w czasie, i nie trzeba będzie jej spłacać”. Z kolei inni byli przekonani, że „posiadanie odwróconego kredytu hipotecznego oznacza, iż nigdy nie stracą domu”.

W rzeczywistości właściciele domów muszą na przykład nadal płacić podatek od nieruchomości, ubezpieczenie itp., gdyż inaczej grozi im odebranie domu przez bank. Jak mówią autorzy badania, biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób może być zainteresowanych tego rodzaju dodatkiem do emerytury – 20 proc. populacji w USA będzie w 2030 r. w wieku 65 lat i powyżej – należy zadbać o to, by reklamy nie zwodziły odbiorców co do warunków takich kredytów i związanego z nimi ryzyka.

(as)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA