REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Odwołano start rakiety z zaopatrzeniem na ISS

Odwołano start rakiety z zaopatrzeniem na ISS

-

Amerykańska firma SpaceX odwołała zaplanowany na dziś start rakiety nośnej Falcon 9 z bezzałogowym statkiem transportowym Dragon, który miał dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Start rakiety zaplanowany był pierwotnie na wtorek rano z przylądka Canaveral na Florydzie. Agencja Associated Press podaje, że misję przerwano na minutę przed odpaleniem Falcon 9. NASA podaje, że stało się tak z powodu problemów technicznych. Najbliższy możliwy termin startu rakiety przewidywany jest na piątek.

REKLAMA

Zarówno kapsuły Dragon, jak i rakiety Falcon produkuje amerykańska prywatna firma SpaceX, która na mocy kontraktu z NASA realizuje od 2012 r. loty zaopatrzeniowe na ISS. Miała to być piąta misja Dragona; do 2016 r. zaplanowano ich jeszcze osiem.

Dragon miał dostarczyć na ISS 2,2 tys. kg zaopatrzenia zamówionego przez amerykańską agencję kosmiczną; są to m.in. narzędzia do pomiaru poziomu atmosferycznego aerozolu i analizy chmur. Dzięki nim naukowcy mają uzyskać dostęp do informacji pomagających zrozumieć zmiany klimatyczne.

(PAP)

Zdjęcie: Rakieta nośna Falcon 9 fot. Eric Lesser/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks