REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Odłożono głosowanie nad nominacją na sędziego Sądu Najwyższego

Odłożono głosowanie nad nominacją na sędziego Sądu Najwyższego

-

Przewodniczący senackiej komisji sądownictwa Charles “Chuck” Grassley przełożył o tydzień zaplanowane na czwartek głosowanie nad wydaniem rekomendacji dla Senatu USA w sprawie nominacji Bretta Kavanaugha na sędziego Sądu Najwyższego.

Członkowie komisji sądownictwa (U.S. Senate Judiciary Committee) z Partii Demokratycznej, aby opóźnić procedurę zatwierdzania nominowanego przez prezydenta Donalda Trumpa Kavanaugha, domagali się wydania dalszych – ponad 100 tys. – poufnych dokumentów związanych z działalnością sędziego, kiedy był sekretarzem prezydenta George’a W. Busha, i przesłuchania kolejnych świadków.

REKLAMA

Demokraci wykorzystując zawiły regulaminu Senatu domagali się w czwartek przełożenia głosowania na niekreślony termin. Ich kolejne wnioski zostały odrzucone głosami Republikanów, którzy w liczącej 21 senatorów komisji mają przewagę jednego głosu.

Przełożenie głosowania przez Grassleya nie było niespodzianką.

Eksperci prawni i komentatorzy polityczni zapowiadali, że Demokraci będą działać na zwłokę, ponieważ opóźnienie wydania rekomendacji pozwoli im zwiększać presję, a w efekcie końcowym – może pozwolić na zablokowanie kandydatury Kavanaugha.

Zdaniem Republikanów, kolejnym przykładem tej taktyki było czwartkowe oświadczenie senator Dianne Feinstein, najwyższej rangą przedstawicielki Partii Demokratycznej w tej komisji, która poinformowała, że otrzymała od “pewnej osoby poufne informacje dotyczące Kavanaugha” i przekazała je FBI w celu przeprowadzenia śledztwa.

Feinstein, ceniona przez obie partie w Senacie, nie ujawniła, jaka była natura tych poufnych informacji.

Każdy dzień zwłoki oznacza, że nominacja sędziego, znanego z konserwatywnej filozofii prawnej, pozostaje tematem publicznej debaty i częścią kampanii Demokratów przed wyborami środka kadencji (midterm elections), które odbędą się 6 listopada.

Demokraci mają nadzieję na odzyskanie po tych wyborach kontroli nad Kongresem, a przynajmniej nad Izbą Reprezentantów.

Jednym z elementów kampanii przedwyborczej jest przedstawianie Kavanaugha jako przeciwnika aborcji i antykoncepcji, zwolennika prawa do noszenia broni palnej i konserwatysty, który ugruntuje oblicze Sądu Najwyższego na długie lata, jeśli nie na dekady.

Kadencja sędziów Sądu Najwyższego jest dożywotnia i można ich odwołać tylko w przypadku popełnienia przez nich przestępstwa bądź poważnych wykroczeń, poprzez proces przed sądem Kongresu zwany “impeachmentem”.

Przeciwnicy zatwierdzenia kandydata nominowanego przez Trumpa nie ustają też w próbach wywarcia presji na dwie przedstawicielki Partii Republikańskiej: senator z Alaski – Lisę Murkowski i ze stanu Maine – Susan Collins.

Demokraci mają nadzieją na przekonanie tych przedstawicielek umiarkowanego skrzydła GOP, związanych z ruchem “Pro choice”, który opowiada się za legalnością aborcji, do głosowania przeciw zatwierdzeniu nominacji Kavanaugha.

Po zmianie przez Republikanów regulaminu Senatu, co miało miejsce w ubiegłym roku, do zatwierdzenia nominacji sędziego SN wymagana jest tylko zwykła większość głosów w stuosobowym Senacie, a nie jak dawniej – co najmniej 60 głosów, czyli kwalifikowana większość.

Zatwierdzenie nominacji Neila Gorsucha, pierwszego nominowanego prezydenta Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego, odbyło się w ubiegłym roku zgodnie z takimi nowymi zasadami. Republikanie mają w obecnym składzie stuosobowego Senatu większość dwóch głosów i zdaniem większości ekspertów prawnych wszyscy Republikanie zagłosują za zatwierdzeniem nominacji Kavanaugha.

Jest on obecnie sędzią federalnego Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie i wykładowcą prestiżowych uczelni, jak Uniwersytet Yale i Uniwersytet Harvarda.

Pierwszy kandydat Trumpa, 51-letni Neil Gorsuch – najmłodszy sędzia w dziewięcioosobowym Sądzie Najwyższym – został zaprzysiężony w kwietniu ubiegłego roku.

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch MacConnell, który ma kontrolę nad kalendarzem prac izby wyższej, planuje głosowanie senatorów nad zatwierdzeniem nominacji Kavanaugha w ostatnim tygodniu września, aby mógł on wejść do zespołu sędziów Sądu Najwyższego 1 października, kiedy rozpoczyna się jesienna sesja tego najwyższego organu amerykańskiej władzy sądowniczej.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdjęciu: Brett Kavanaugh
fot.Tasos Katopodis/EPA-EFE/REX/Shutterstock

2 KOMENTARZE

  1. Tutaj nie chodzi o żadne dokumenty. To jest tylko pretekst do opóźnienia głosowania. “Demokraci” uważają, że po zatwierdzeniu B. Kavanaugh kobiety zostaną zapędzone do klatek i amerykanki stracą możliwość mordowania dzieci nienarodzonych przez cały okres 9 miesięcy. Stara babcia z CA tak uważa także i robi wszystko, aby uniemożliwić zatwierdzenie nominacji.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

Hakerzy kontra wybory

Kurtyzana cesarzową

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks