REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaOd lipca briefingi wywiadowcze dla kandydatów na prezydenta

Od lipca briefingi wywiadowcze dla kandydatów na prezydenta

-

fot.Dennis Brack/EPA
fot.Dennis Brack/EPA

Zapewne tuż po konwencjach wyborczych Demokratów i Republikanów pod koniec lipca CIA zacznie regularnie udostępniać na tajnych briefingach informacje wywiadowcze kandydatom obu partii na prezydenta – podała we wtorek agencja AP.

REKLAMA

Odbiorcami tych informacji będą najprawdopodobniej Donald Trump oraz Hillary Clinton, która ma największe szanse na uzyskanie nominacji Partii Demokratycznej.

Praktykę przedwyborczych briefingów wywiadowczych dla obu głównych kandydatów na szefa państwa wprowadził Harry Truman, który po zaledwie trzymiesięcznym sprawowaniu funkcji wiceprezydenta został w kwietniu 1945 roku następcą zmarłego prezydenta Franklina Delano Roosevelta i dopiero w 12 dni po zaprzysiężeniu dowiedział się, że USA finalizują budowę bomby atomowej. Dlatego przed wyborami prezydenckimi w 1952 roku na mocy decyzji Trumana dostęp do briefingów wywiadowczych uzyskali obaj główni kandydaci – Republikanin Dwight Eisenhower i Demokrata Adlai Stevenson.

Po wyznaczonych na 8 listopada wyborach prezydent elekt będzie korzystał z szerszego zestawu informacji wywiadowczych, obejmującego także wiadomości na temat prowadzonych tajnych operacji. Ostateczna decyzja na temat tego, jakie materiały znajdą się w zestawie należy do urzędującego prezydenta, ale zwykle zezwala on na udostępnianie redagowanego na jego potrzeby codziennego biuletynu wywiadowczego PDB (President’s Daily Brief) także prezydentowi elektowi.

Jak zaznacza AP, w ramach tej praktyki Trump bądź Clinton już następnego dnia po wyborach będą mogli znacznie zwiększyć swą wiedzę na przykład o działaniach przeciwko Państwu Islamskiemu, gdyż PDB to “najwyższy rangą z przygotowywanych w USA dokumentów wywiadowczych”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119083268 views

REKLAMA

2119083362 views

REKLAMA

REKLAMA

2120879716 views

REKLAMA

2119083432 views

REKLAMA

2119083491 views

REKLAMA

2119083536 views