REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaOd czwartku Sikorski z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Od czwartku Sikorski z wizytą w Stanach Zjednoczonych

-

Od czwartku do niedzieli marszałek Sejmu Radosław Sikorski będzie przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Weźmie udział w konferencji nt. transatlantyckiej strategii dla Europy Wschodniej oraz w serii spotkań z amerykańskimi politykami i ekspertami.

Sikorski udaje się do USA na zaproszenie amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena, z którym spotka się w czwartek; potem spotka się z ekspertami zajmującymi się Europą Wschodnią.

REKLAMA

W piątek marszałek, jako jeden z inicjatorów unijnego projektu Partnerstwa Wschodniego, weźmie udział w międzynarodowej konferencji poświęconej transatlantyckiej strategii dla Europy Wschodniej („Toward a Transatlantic Strategy for Europe’s East”).

Debata odbędzie się w Waszyngtonie. Organizatorami są Rada Atlantycka oraz Łotwa, sprawująca obecnie prezydencję w Radzie UE. Debata odbywa się w ramach łotewskiego przewodnictwa.

W konferencji mają wziąć udział – jak poinformowała Kancelaria Sejmu – „wysocy przedstawiciele państw Unii Europejskiej i krajów partnerskich oraz Stanów Zjednoczonych”. Sikorski zabierze głos w panelu poświęconym doświadczeniom i przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego.

Celem debaty w Waszyngtonie jest „opracowanie dla Europy Wschodniej skutecznej strategii, która pomoże zmierzyć się z najpoważniejszymi wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi i bezpieczeństwa w obliczu kryzysu na Ukrainie i rosyjskiej polityki w regionie”. Uczestnicy konferencji mają też dyskutować o roli Stanów Zjednoczonych na wschodzie Europy.

„Konferencja będzie również okazją do oceny funkcjonowania programu Partnerstwa Wschodniego i dyskusji o perspektywach jego dalszej realizacji. Temu będzie poświęcone wystąpienie marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, które wygłosi w czasie panelu dedykowanemu przyszłości Partnerstwa Wschodniego (The Way Forward for the Eastern Partnership)” – informuje Kancelaria.

Według rzeczniczki marszałka Sejmu Małgorzaty Ławrowskiej po konferencji zaplanowano serię spotkań Sikorskiego z amerykańskimi kongresmenami oraz ekspertami, m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy’ego Cartera Zbigniewem Brzezińskim. Wszystkie rozmowy mają być poświęcone problemom Europy Wschodniej oraz sytuacji w objętej konfliktem Ukrainie.

Projekt Partnerstwa Wschodniego, skierowany do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, został opracowany w 2008 r. przez Polskę i Szwecję. W 2009 r. Rada Europejska jednogłośnie poparła tę inicjatywę. Tym samym Partnerstwo stało się częścią Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

Głównym celem programu jest zbliżenie państw partnerskich do UE w oparciu o europejskie wartości i standardy. W ramach Partnerstwa prowadzona jest współpraca w takich dziedzinach jak: prawa człowieka, gospodarka rynkowa, zrównoważony rozwój, dobre zarządzanie, bezpieczeństwo energetyczne i wiele innych. Partnerstwo Wschodnie prowadzi również do rozwoju i umacniania kontaktów międzyludzkich, pogłębiania współpracy naukowej oraz kulturalnej. (PAP)

Zdjecie: EPA/LESZEK SZYMANSKI

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093102707 views

REKLAMA

2093102991 views

REKLAMA

2094899446 views

REKLAMA

2093103249 views

REKLAMA

2093103386 views

REKLAMA

2093103524 views