REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obamowie przyjęci przez Elżbietę II na zamku w Windsorze

Obamowie przyjęci przez Elżbietę II na zamku w Windsorze

-

Barack i Michelle Obama zjedli lunch z królową Elżbietą II i księciem Filipem w zamku Windsor fot.STR/EPA
Barack i Michelle Obama zjedli lunch z królową Elżbietą II i księciem Filipem w zamku Windsor fot.STR/EPA

Brytyjska para królewska ciepło przyjęła w piątek Michelle i Baracka Obamów w swej posiadłości w Windsorze pod Londynem, a książę małżonek Filip osobiście siedział za kierownicą samochodu, którym odebrał gości z lądowiska dla helikopterów nieopodal zamku.

REKLAMA

2147483647 clicks

Właśnie na zamku w Windsorze królowa dzień wcześniej obchodziła swe 90. urodziny. W piątek, w towarzystwie 95-letniego męża, osobiście przybyła na wystrzyżone trawniki windsorskiego parku, by powitać wysiadającą z helikoptera parę prezydencką.

Z powodu lekkiej mżawki Elżbieta II, ubrana w bladoniebieski kostium, zawiązała na głowie chustę w drobny deseń; pierwsza dama USA zaprezentowała wzorzystą purpurową suknię od Oscara de la Renty i ciemnofioletowy płaszcz. Po uściśnięciu rąk i krótkiej rozmowie obie pary wsiadły do dużego terenowego range rovera, który podczas krótkiej drogi do zamku osobiście prowadził książę Filip.

Potem na konferencji prasowej Obama żartował, że po raz pierwszy w życiu zdarzyło mu się być wiezionym samochodem przez księcia Edynburga. “Było to fantastyczne doznanie” – mówił, jednocześnie składając publicznie najlepsze życzenia Elżbiecie II i podkreślając, że jest “klejnotem” Wielkiej Brytanii.

Na zamku królowa przyjęła gości w obszernym salonie, przy zapalonym kominku. Tam Obama wręczył jej opakowany w złoty papier z prezydencką pieczęcią prezent: album dokumentujący wszystkie spotkania Elżbiety II z amerykańskimi prezydentami i pierwszymi damami. Zaczyna się on od roku 1951, kiedy to ówczesna księżniczka Elżbieta została przyjęta w Białym Domu przez Harry’ego Trumana.

Obama jest 12. prezydentem USA, od kiedy Elżbieta w 1952 roku wstąpiła na tron.

“Królowa jest dla mnie źródłem inspiracji. Należy do moich naprawdę ulubionych osób. Jest niezwykła” – powiedział Obama na konferencji prasowej. W ciągu swej prezydentury kilkakrotnie spotykał się z Elżbietą II, a w 2011 roku podczas państwowej wizyty w Londynie nocował nawet w Pałacu Buckingham. Nigdy jednak sam nie przyjął jej w Białym Domu.

Po spędzeniu sporej części dnia z monarszymi seniorami w Windsorze, Michelle i Barack Obama zakończyli dzień kolacją wydaną na ich cześć w Pałacu Kensington przez młodsze pokolenie rodziny królewskiej: księcia Williama, księżną Kate i księcia Harry’ego. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131526976 views

REKLAMA

REKLAMA

2131526991 views

REKLAMA

REKLAMA

2133323311 views

REKLAMA

2131527001 views

REKLAMA

2131527004 views

REKLAMA

2131527008 views