REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama zatwierdził wsparcie logistyczne dla operacji saudyjskiej w Jemenie

Obama zatwierdził wsparcie logistyczne dla operacji saudyjskiej w Jemenie

-

Barack Obama fot.Kevin Dietsch/Pool/EPA
Barack Obama fot.Kevin Dietsch/Pool/EPA

Prezydent USA Barack Obama zatwierdził logistyczne i wywiadowcze wsparcie dla dowodzonej przez Arabię Saudyjską operacji wojskowej w Jemenie wymierzonej w szyickich rebeliantów z ruchu Huti – poinformował w środę wieczorem czasu waszyngtońskiego Biały Dom.

REKLAMA

W oświadczeniu zastrzeżono jednak, że siły USA “nie biorą bezpośredniego udziału w operacji wojskowej w Jemenie”.

Jak dodano, Stany Zjednoczone uważnie monitorują zagrożenia ze strony filii Al-Kaidy w Jemenie i “będą dalej podejmowały konieczne działania w celu likwidowania stałych zagrożeń”.

Arabia Saudyjska i jej sojusznicy z Zatoki Perskiej rozpoczęli w nocy ze środy na czwartek operację wojskową w Jemenie, w tym ataki z powietrza na cele Huti, którzy kontestują legalność władzy prezydenta Jemenu gen. Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

Ambasador Arabii Saudyjskiej w USA Adel al-Dżubeir powiedział, że koalicja 10 państw połączyła siły w kampanii wojskowej w celu – jak to ujął – “ochrony i obrony prawowitego rządu” prezydenta Jemenu. Dodał, że Rijad konsultował się z Waszyngtonem w związku z tą operacją, zastrzegając, że Stany Zjednoczone nie biorą w niej udziału.

Na razie niewiele wiadomo na temat szczegółów operacji pod dowództwem Saudyjczyków. Koalicja zakomunikowała, że przestrzeń powietrzna Jemenu to “strefa o ograniczonym ruchu lotniczym”.

Z kolei nadawana przez Huti telewizja Al-Masira poinformowała, że celem ataków były północne przedmieścia stolicy kraju, Sany. W nalotach zginęło kilkadziesiąt osób – podała telewizja.

Tymczasem wysoki rangą przedstawiciel ruchu Huti powiedział w czwartek, że saudyjskie naloty są równoznaczne z agresją na Jemen i ostrzegł, że wywołają “wielką wojnę” w regionie. (PAP)

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks