REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama zapowiada redukcję emisji gazów cieplarnianych przez rząd

Obama zapowiada redukcję emisji gazów cieplarnianych przez rząd

-

fot.Ron Sachs/EPA
fot.Ron Sachs/EPA

Prezydent USA Barack Obama podpisał w czwartek dekret, który zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych przez rząd i agencje federalne o 40 proc. do 2025 roku. Ten symboliczny gest ma pokazać zobowiązanie Obamy do walki ze zmianami klimatu.

REKLAMA

Jak poinformował Biały Dom, celem jest, by rząd federalny USA ograniczył emisje “o 26 milionów ton do 2025 roku w porównaniu z rokiem 2008”, w tym 5 ton ma wynikać z ograniczeń, do jakich zobowiązali się partnerzy prywatni rządu, m.in. firmy IMB, General Electric i Honeywell. Redukcje te odpowiadają w sumie rocznej emisji 5,5 mln samochodów – wskazano w komunikacie.

Biały Dom oszacował, że redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. przez rząd federalny oznacza zmniejszenie płaconego przez podatników rządowego rachunku za energię elektryczną o 18 mld USD. Dekret Obamy ma też doprowadzić do zwiększenia do 30 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w elektryczności zużywanej przez rząd federalny.

“Te cele są ambitne, ale są do osiągnięcia” – powiedział Obama, który po podpisaniu dekretu złożył w czwartek wizytę w ministerstwie energii, gdzie oglądał umieszczoną na dachu instalację paneli słonecznych.

Decyzja Obamy – jak podkreślono w komunikacie Białego Domu – demonstruje zobowiązanie prezydenta do walki ze zmianami klimatu i jest kolejnym dowodem jego “przywództwa w tej sprawie w kraju i na arenie międzynarodowej”.

Dekret ma głównie wymiar symboliczny, bo rząd USA jest stosunkowo skromnym konsumentem energii. Biały Dom wyraża jednak nadzieję, że inne kraje pójdą śladem amerykańskiego prezydenta. Dekret jest też postrzegany jako gest w ramach negocjacji nowego międzynarodowego traktatu klimatycznego, które mają być finalizowane w grudniu w Paryżu. UE zapowiedziała już, że chce zredukować swe emisje gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z 1990 rokiem. USA wciąż nie ogłosiły swego wkładu do traktatu, ale w listopadzie Obama zawarł porozumienie z prezydentem Chin, wyznaczając dla Stanów Zjednoczonych cel redukcji emisji CO2 o 26-28 proc. do 2025 roku w stosunku do stanu z 2005 roku.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2122726903 views

REKLAMA

REKLAMA

2122726920 views

REKLAMA

REKLAMA

2124523240 views

REKLAMA

2122726930 views

REKLAMA

2122726936 views

REKLAMA

2122726940 views