REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama: USA nie wiedziały o przygotowywanym w Turcji zamachu stanu

Obama: USA nie wiedziały o przygotowywanym w Turcji zamachu stanu

-

Barack Obama fot.Mark Wilson/Pool/EPA
Barack Obama fot.Mark Wilson/Pool/EPA

Prezydent USA Barack Obama powiedział w piątek, że USA nie wiedziały o przygotowywanym w Turcji zamachu stanu. Odniósł się też to żądań dotyczących ekstradycji islamskiego kaznodziei Fetullaha Gulena, którego Ankara oskarża o zorganizowanie puczu.

REKLAMA

Obama, który rozmawiał z prasą po spotkaniu z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto, powiedział, że wszelkie sugestie Republikanów, że Stany Zjednoczone wiedziały o przygotowywaniu zamachu stanu w Turcji, są fałszywe.

Prezydent dodał, że USA apelują do Turcji o prowadzenie wszelkich dochodzeń w sprawie puczu “zgodnie z literą prawa”; wyraził też nadzieję, że reakcja Ankary na próbę zamachy stanu nie doprowadzi do ograniczenia swobód obywatelskich w kraju.

Podkreślił, że Ankara powinna Ameryce przedstawić “dowody wskazujące jej zdaniem na to, że turecki kaznodzieja był zaangażowany w nieudany pucz”.

Obama odniósł się też do oskarżeń Republikanów o to, że w ostatnich latach wzrosła przestępczość w USA.

Liczba poważnych przestępstw “była niższa za mojej kadencji niż w jakimkolwiek okresie na przestrzeni ostatnich trzydziestu, czterdziestu lat” – dodał.

“Meksyk był konsekwentnym i solidnym partnerem w kwestiach dotyczących narkotyków i ochrony granic” – powiedział też prezydent.

Odnosząc się do propozycji kontrowersyjnego kandydata Republikanów na prezydenta Donalda Trumpa, który proponuje zablokowanie imigracji z Meksyku poprzez zbudowanie na granicy muru, Obama powiedział, że “współpraca między krajami zdziała więcej na rzecz rozwiązania problemu migracji niż mur”.(PAP)

REKLAMA

2122837310 views

REKLAMA

REKLAMA

2122837327 views

REKLAMA

REKLAMA

2124633647 views

REKLAMA

2122837337 views

REKLAMA

2122837343 views

REKLAMA

2122837347 views