REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama: USA i UE gotowe do izolacji Rosji za jej działania na...

Obama: USA i UE gotowe do izolacji Rosji za jej działania na Ukrainie

-

Stany Zjednoczone i UE są zgodne w swojej determinacji, by izolować Rosję i obciążyć ją kosztami za działania na Ukrainie – oświadczył w Brukseli amerykański prezydent Barack Obama po szczycie UE-USA.

Barack Obama fot.PAP/EPA
Barack Obama fot.PAP/EPA

REKLAMA

Obama pochwalił UE za decyzje, jakie podjęła, aby “Rosja poczuła koszty swojego zachowania na Ukrainie” oraz za “jasną zapowiedź, że jeśli Rosja będzie kontynuować obecny kurs, konsekwencje dla rosyjskiego gospodarki będą większe”.

– Rosja jest sama. Jest sama, gdy próbuje bronić swoich działań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W UE jest jedność w tej sprawie, wśród 28 członków NATO panuje jedność, wszyscy członkowie G7 nakładają sankcje na Rosję – podkreślił.

Dodał, że błędną kalkulacją byłoby myślenie, że możliwe jest “wbicie klina między USA a Europę”.

Obama podkreślił, że NATO nie można dzielić na członków ważniejszych i mniej ważnych, a obowiązek kolektywnej obrony dotyczy wszystkich. – Musimy się upewnić, byśmy mieli plany awaryjne dla wszystkich tych członków, w tym państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do NATO. Przez ostatnie lata wypracowaliśmy wiele takich planów – dodał.

– Powinniśmy też przeanalizować te plany, aby mieć pewność, że zostały zaktualizowane oraz zrobić więcej, aby zapewnić regularną obecność NATO w niektórych tych państwach, które mogą czuć się narażone” na niebezpieczeństwo – powiedział.

Pytany o plany NATO wobec Ukrainy i Gruzji Obama powiedział, że nie ma “natychmiastowych planów” dotyczących przyjęcia tych państw do Sojuszu.

Według Obamy wydarzenia na Ukrainie wskazują, że “Europa musi zdecydować, jak bardziej zdywersyfikować swoje dostawy energii”. Podkreślił, że jest “przydatne dla Europy, by uwzględniała własne zasoby energii, jak również to, jak USA mogą dostarczać dodatkowe zasoby”. Zaznaczył, że amerykańskie źródła są “jedną z możliwości”.

Prezydent USA zwrócił uwagę, że USA mają dodatkowe źródła energii, które rozwijają się dzięki nowym technologiom. – Już umożliwiliśmy licencjonowanie eksportu takiej ilości gazu skroplonego (LNG), jaki UE zużywa codziennie – dodał. Zaznaczył jednak, że “to idzie na otwarty rynek, a prywatne firmy podejmują decyzje, gdzie ten gaz sprzedać”. Dodał, że pytanie brzmi, czy ministrowie energii “znajdą sposób na przyspieszenie tego procesu dywersyfikacji”.

– Jesteśmy w to (dywersyfikację) zaangażowani, bo będą z tego korzyści i dla Europy, i dla USA – zapewnił Obama. – To nie stanie się w ciągu jednego dnia, ale ten kryzys pokazał, że musimy zacząć działać – dodał.

Odnosząc się do umowy handlowej negocjowanej obecnie między UE a USA, powiedział, że gdy wejdzie ona w życie, wydawanie licencji na eksport LNG przeznaczonego dla Europy będą znacznie łatwiejsze. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks