REKLAMA

2130080662 views

REKLAMA

2130080660 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama rozmawiał z Castro m.in. o odwilży między Waszyngtonem a Hawaną

Obama rozmawiał z Castro m.in. o odwilży między Waszyngtonem a Hawaną

-

Barack Obama fot.Chip Somodevilla/EPA
Barack Obama fot.Chip Somodevilla/EPA

Prezydenci USA i Kuby Barack Obama oraz Raul Castro przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną, której głównym tematem była normalizacja stosunków między Waszyngtonem a Hawaną oraz rozpoczynająca się w sobotę pielgrzymka papieża Franciszka na Kubę.

REKLAMA

Do rozmowy obu prezydentów doszło kilka godzin po ogłoszeniu przez amerykański rząd złagodzenia embarga wobec Kuby, dzięki czemu prowadzenie biznesu na wyspie będzie jeszcze łatwiejsze.

Obaj przywódcy rozmawiali także o niedawnym przywróceniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA, które od ponad 50 lat były zawieszone. Ponadto Castro z Obamą poruszyli temat 70. sesji Zgromadzenia Narodowego ONZ, która odbędzie 28 września w Nowym Jorku. Podczas niej obaj prezydenci mają zaplanowane wystąpienia.

“Prezydent Raul Castro podkreślił potrzebę pogłębienia relacji handlowych (wraz z wejściem w życie nowych amerykańskich przepisów, które ułatwią wymianę handlową, ruch turystyczny oraz inwestowanie na Kubie) oraz ostatecznego zniesienia embarga z korzyścią dla obu państw” – czytamy w oświadczeniu rządu w Hawanie.

O zniesienie embarga od dłuższego czasu bezskutecznie apeluje do Kongresu także Obama, który jako prezydent nie ma uprawnień do całkowitego jego zniesienia. Część parlamentarzystów, w tym wielu pochodzenia kubańskiego, jest wciąż w ogóle przeciwna zbliżeniu Waszyngtonu z Hawaną. Dlatego Obama łagodzi skutki izolacji, wydając akty wykonawcze.

Castro i Obama mówili również o rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża Franciszka na Kubę, uznając jego wkład w nawiązanie nowych relacji w stosunkach dwustronnych pomiędzy Hawaną a Waszyngtonem.

Od poniedziałku wchodzą w życie kolejne ułatwienia dla Amerykanów w podróżach na Kubę i prowadzeniu z wyspą interesów – ogłosiły w piątek władze USA.

Zmiany, które są kontynuacją decyzji ze stycznia o rozluźnieniu istniejących od wielu lat restrykcji, jeszcze bardziej ułatwią podróże na Kubę, realizację usług telekomunikacyjnych i informatycznych oraz prowadzenie działalności biznesowej. Uprawnione firmy amerykańskie będą mogły być obecne na wyspie np. poprzez filię lub joint venture i otworzyć biuro. Ponadto od poniedziałku łatwiej będzie założyć na Kubie rachunek bankowy oraz dokonywać przelewów pieniężnych na wyspę z USA.

Nowe przepisy mają też na celu wsparcie działalności edukacyjnej: możliwe będzie prowadzenie internetowych kursów dla Kubańczyków, zezwolone będą kontakty akademickie z instytutami badawczymi i uniwersytetami na Kubie.

Najnowsze zmiany to kolejny etap realizacji ogłoszonego przez Obamę w grudniu 2014 r. zwrotu w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA i formalnego wznowienia w lipcu stosunków dyplomatycznych z Hawaną.

Papież, który osobiście zaangażował się w pomoc w normalizacji stosunków między Kubą a USA, przyleci do Waszyngtonu bezpośrednio z Kuby, we wtorek. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126194021 views

REKLAMA

REKLAMA

2126194038 views

REKLAMA

REKLAMA

2127990358 views

REKLAMA

2126194048 views

REKLAMA

2126194052 views

REKLAMA

2126194056 views