REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama: przyjęcie porozumienia z Iranem to "kamień milowy"

Obama: przyjęcie porozumienia z Iranem to “kamień milowy”

-

Barack Obama fot.Olivier Douliery/EPA
Barack Obama fot.Olivier Douliery/EPA

Prezydent USA Barack Obama wyraził w niedzielę zadowolenie z formalnego wejścia w życie porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu, nazywając ten krok “kamieniem milowym”. Niedziela jest formalnym dniem przyjęcia porozumienia.

REKLAMA

“To kamień milowy na drodze do zapobieżenia uzyskaniu przez Iran broni nuklearnej i zapewnienia, że jego program nuklearny będzie się rozwijał jedynie w celach pokojowych” – oświadczył Obama.

Niedziela jest formalnym dniem przyjęcia porozumienia z Iranem, zakładającego zniesienie sankcji wobec tego kraju, który zobowiązał się do ograniczenia swego programu nuklearnego.

Zgodnie z zawartym 14 lipca przez sześć mocarstw: USA, Rosję, Chiny, Francję, Wielką Brytanię, Niemcy – i Iran porozumieniem w sprawie irańskiego programu nuklearnego, w 90 dni od zatwierdzenia tej umowy przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zostaje ona przyjęta. Ten dzień wypadł właśnie w niedzielę.

Mimo to na razie wszystkie sankcje wobec Iranu pozostają w mocy.

Do połowy grudnia MAEA powinna ukończyć raport oceniający, czy Iran rzeczywiście chciał zbudować broń nuklearną ponad dekadę temu, o czym przekonany jest Waszyngton, a czemu zaprzecza Teheran. Ten raport to kolejny niezbędny krok, nim sankcje ostaną zniesione. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bitwa Warszawska 1920

Demony i medycyna

Operacja Gideon

Polowanie na pytony

Rosyjski zbieg w USA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks