REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama odwiedza Berlin po raz pierwszy jako prezydent

Obama odwiedza Berlin po raz pierwszy jako prezydent

-

Barack Obama przyjechał we wtorek po raz pierwszy jako prezydent USA do stolicy Niemiec. W przeszłości amerykańscy prezydenci wybierali Berlin na miejsce wystąpień o historycznym znaczeniu, jednak tym razem oczekiwania obu stron są dużo skromniejsze.

Barack Obama fot. Barack Obama/Flickr
Barack Obama fot. Barack Obama/Flickr

REKLAMA

Tym razem według zgodnej opinii ekspertów i mediów nie należy oczekiwać, że podczas 24-godzinnej wizyty, której jednym z punktów jest przemówienie pod Bramą Brandenburską, padną deklaracje o przełomowym znaczeniu. Jednak fakt, że Niemcy będą jedynym krajem w Europie, który odwiedzi po spotkaniu w Irlandii Północnej, ma zdaniem Mallory’ego “symboliczne znaczenie”.

Prezydent USA cieszy się w Niemczech ciągle dużą popularnością, chociaż wielu Niemców jest zawiedzionych niezrealizowanymi obietnicami. W czerwcu 2008 roku przemówienie Obamy, wówczas jeszcze tylko kandydata na prezydenta, pod Kolumną Zwycięstwa w berlińskim Tiergarten oklaskiwało 200 tys. osób, skandując: “Yes, we can”.

Niemiecka opinia publiczna, nie cierpiąca inicjatora wojny z Irakiem George’a W. Busha, uznała obiecującego pokój i sprawiedliwość Obamę za polityczną gwiazdę i nadzieję na lepszą Amerykę. “Niemcy oszaleli na punkcie Obamy” – pisze “Berliner Zeitung”.

Stosunki niemiecko-amerykańskie, tkwiące za prezydentury Busha w głębokim kryzysie, oceniane są obecnie jako dobre, jednak dawny entuzjazm minął bezpowrotnie. Więzienie w Guantanamo istnieje nadal, Obama uważa sprawiedliwe wojny za legalne i stawia na coraz powszechniejsze użycie dronów – wylicza “Berliner Zeitung” niemieckie zarzuty.

Z Berlina

Jacek Lepiarz (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks