REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama odbył "konstruktywną" rozmowę z Putinem na temat Ukrainy

Obama odbył “konstruktywną” rozmowę z Putinem na temat Ukrainy

-

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Trwająca ponad godzinę rozmowa dotyczyła głównie Ukrainy i była konstruktywna – poinformowały wysokie rangą źródła w Departamencie Stanu.

Barack Obama fot. Sergey Guneev/PAP/EPA
Barack Obama fot. Sergey Guneev/PAP/EPA

REKLAMA

2147483647 clicks

“To była konstruktywna rozmowa. (…) Obaj prezydenci zgodzili się, że osiągnięte dziś porozumienie (w Kijowie) musi być szybko wdrożone” – powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu. Rozmowa “tym razem” odbyła się z inicjatywy USA, dodały źródła. Dotyczyła głównie Ukrainy, ale poruszono też inne tematy, takie jak Syria, Iran i olimpiada w Soczi.

Jak podkreśliły wspomniane źródła, Obama i Putin zgodzili się, że trzeba apelować do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o powstrzymanie się od przemocy, a także, że osiągnięte w piątek porozumienie między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją “jest prawdziwą szansą na pokojowe zakończenie” trwającego od trzech miesięcy kryzysu. Prezydent Putin zapewnił stronę amerykańską, że “Rosja chce uczestniczyć w procesie wdrażania porozumienia”. Obama i Putin rozmawiali też o potrzebie ustabilizowania ukraińskiej gospodarki oraz konieczności powrotu Ukrainy na drogę pokoju.

Wspomniany przedstawiciel Departamentu Stanu ocenił, że rozmowa była “ważnym sygnałem, iż prezydent Obama i prezydent Putin byli w stanie pozytywnie rozmawiać o wdrażaniu porozumienia”, które “jest w interesie wszystkich: Ukrainy, Rosji, Europy i Stanów Zjednoczonych”.

Ponadto przedstawiciel Departamentu Stanu poinformował, że w piątek sekretarz obrony USA Chuckowi Haglowi udało się w końcu porozmawiać telefonicznie z ukraińskim ministrem obrony. “Mieli bardzo pozytywną rozmowę i minister obrony dał do zrozumienia, że wojsko ukraińskie nie będzie brało udział w żadnych działniach przeciw ludności cywilnej” – powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu.

Także w piątek sekretarz stanu John Kerry rozmawiał telefonicznie z trzema przedstawicielami ukraińskiej opozycji, a w czwartek wiceprezydent USA Joe Biden ponad godzinę rozmawiał przez telefon z prezydentem Janukowyczem. “Była to już dziewiąta rozmowa wiceprezydenta Bidena z prezydentem Janukowyczem od listopada” – zaznaczyły źródła podkreślając zaangażowanie USA w rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

 

REKLAMA

2131767026 views

REKLAMA

REKLAMA

2131767041 views

REKLAMA

REKLAMA

2133563361 views

REKLAMA

2131767051 views

REKLAMA

2131767054 views

REKLAMA

2131767058 views