REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama o wojnie z terroryzmem

Obama o wojnie z terroryzmem

-

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w czwartek, że ataki z użyciem samolotów bezzałogowych mogą być prowadzone pod warunkiem, że będzie “niemal pewne”, iż nie spowodują ofiar cywilnych.

Barack Obama podczas przemówienia w Akademii Obrony fot. Narodowej Kristoffer Tripplaar/PAP/EPA
Barack Obama podczas przemówienia w Akademii Obrony fot. Narodowej Kristoffer Tripplaar/PAP/EPA

REKLAMA

Przemawiając w Akademii Obrony Narodowej, Obama podkreślił, że jego administracja jest gotowa rozpatrzyć zgodę na wzmożoną kontrolę ataków z użyciem samolotów bezzałogowych poza obszarami wojny, takimi jak Afganistan. Dodał, że administracja informuje już Kongres USA o wszystkich operacjach z użyciem tych samolotów. Wskazał, że operacje takie będą prowadzone tylko w sytuacjach, kiedy nie będzie możliwości ujęcia podejrzanych o terroryzm. Podkreślił, że USA będą szanować suwerenność innych państw i operacje z użyciem samolotów bezzałogowych ograniczą do Al-Kaidy i jej sojuszników.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo “nigdy nie powinno się było otwierać”. Wyraził też opinię, że dla Kongresu “nie ma żadnego uzasadnienia, poza polityką” dla blokowania zamknięcia tego więzienia.

Obama poinformował o posunięciach mających na celu zmniejszenie liczby więźniów w Guantanamo. M.in. zniósł zakaz ich transferu do Jemenu.

“Tam, gdzie będzie to stosowne, będziemy pociągać terrorystów do odpowiedzialności przed naszymi sądami i w wojskowym systemie wymiaru sprawiedliwości” – powiedział prezydent, który – z uwagi na sprzeciw opozycji – nie był dotąd w stanie spełnić obietnicy z kampanii wyborczej z 2008 roku i zamknąć więzienia w Guantanamo.

(PAP)

REKLAMA

2119245340 views

REKLAMA

2119245433 views

REKLAMA

REKLAMA

2121041786 views

REKLAMA

2119245500 views

REKLAMA

2119245556 views

REKLAMA

2119245598 views