REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama nie spodziewa się szybkiej zmiany strategii Rosji w Syrii

Obama nie spodziewa się szybkiej zmiany strategii Rosji w Syrii

-

Barack Obama fot.Christophe Petit Tesson/EPA
Barack Obama fot.Christophe Petit Tesson/EPA

Prezydent USA Barack Obama powiedział we wtorek, że nie spodziewa się szybkiej zmiany strategii Rosji w Syrii, ale wierzy, że kraj ten w końcu przystąpi do koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS) pod wodzą USA.

REKLAMA

“Sądzę, że mając wciąż świeżo w pamięci Afganistan, pan Putin rozumie, że nie chce ugrzęznąć w nierozstrzygniętej i paraliżującej wojnie domowej” – powiedział amerykański prezydent, nawiązując do krwawej, nieudanej interwencji ZSRR w Afganistanie w latach 1979-89.

Obama wyraził też przekonanie, że Rosja dojdzie w końcu do wniosku, że Państwo Islamskie stanowi większe zagrożenie dla Rosji niż opozycyjne grupy rebeliantów zwalczających prezydenta Baszara el-Asada. Powiedział, że po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Paryżu pozostała między nimi różnica zdań co do roli, jaką Asad miałby odgrywać w przyszłych syryjskich władzach. Ale – jego zdaniem – Putin w końcu zgodzi się na odejście Asada, które pozwoli położyć kres wojnie.

Prezydent USA przyznał, że nie spodziewa się, by Rosja szybko zaprzestała ataków na opozycyjnych rebeliantów, bo od lat wspiera reżim Asada. Ale – zauważył – w pewnym terminie możliwa jest “zmiana kalkulacji” Rosji. “Nie spodziewam się, że zobaczmy zwrot strategii o 180 stopni w ciągu kolejnych paru tygodni” – zastrzegł Obama.

Od końca września wspierająca reżim Asada Rosja prowadzi naloty w Syrii, jednak Zachód twierdzi, że ich celem są głównie antyrządowi rebelianci a nie pozycje Państwa Islamskiego, które są atakowane przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks