REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama: naloty USA zniszczyły broń i sprzęt islamistów w Iraku

Obama: naloty USA zniszczyły broń i sprzęt islamistów w Iraku

-

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że amerykańskie bombardowania zniszczyły broń i sprzęt, które dżihadyści z Państwa Islamskiego mogli wykorzystać do ataku na Irbil, stolicę irackiego Kurdystanu.

Naloty USA zniszczyły broń i sprzęt islamistów w Iraku  fot. EPA/CPL. JAMEAN BERRY / HANDOUT
Naloty USA zniszczyły broń i sprzęt islamistów w Iraku fot. EPA/CPL. JAMEAN BERRY / HANDOUT

REKLAMA

Odmówił sprecyzowania, jak długo amerykańskie lotnictwo pozostanie zaangażowane w operacje w Iraku. Ocenił jednak, że problemów w tym kraju nie da się “rozwiązać w kilka tygodni”.

Amerykański prezydent wyjaśnił, że Stany Zjednoczone, które w piątek zbombardowały pozycje islamistów w północnym Iraku, były zmuszone do działania, ponieważ ofensywa Państwa Islamskiego posuwała się gwałtowniej, niż przewidziano. W piątek Pentagon poinformował, że lotnictwo USA zbombardowało stanowiska artyleryjskie dżihadystów, które mogły zostać wykorzystane do ataku na siły kurdyjskie broniące Irbilu.

W czasie wystąpienia przed Białym Domem Obama zapowiedział dalsze zrzuty pomocy humanitarnej dla członków prześladowanej mniejszości religijnej – jazydów, ukrywających się w górach koło miasta Sindżar. Dodał, że brytyjski premier David Cameron i prezydent Francji Francois Hollande zapewnili go w rozmowie telefonicznej, że poprą wysiłki humanitarne zainicjowane przez Stany Zjednoczone na północy Iraku.

“Jestem dumny z tego, że możemy uniemożliwić Państwu Islamskiemu marsz w góry i masakrowanie ludzi, którzy się tam ukryli. Ale kolejny etap będzie skomplikowany na poziomie logistycznym: w jaki sposób zapewnić im bezpieczny korytarz, aby umożliwić tym ludziom zejście z gór lub gdzie znaleźć dla nich bezpieczne schronienie. Takie rzeczy musimy skoordynować na poziomie międzynarodowym” – podkreślił amerykański przywódca.

Dodał, że Stany Zjednoczone będą kontynuować dostarczanie pomocy wojskowej i doradczej dla rządu w Bagdadzie i sił kurdyjskich, ale zastrzegł, że konieczne jest utworzenie w Iraku rządu, który uwzględniałby wszystkie tamtejsze społeczności.

Obama wypowiedział się krótko przed wylotem z Waszyngtonu na dwutygodniowe wakacje. W czwartek zezwolił amerykańskiemu lotnictwu na dokonanie zrzutów humanitarnych w Iraku i przeprowadzenie precyzyjnych bombardowań celów Państwa Islamskiego w północnym Iraku, aby zapobiec “potencjalnemu ludobójstwu” jazydów i ochronić obywateli USA.

(PAP)

REKLAMA

2128653211 views

REKLAMA

REKLAMA

2128653227 views

REKLAMA

REKLAMA

2130449547 views

REKLAMA

2128653237 views

REKLAMA

2128653241 views

REKLAMA

2128653245 views