0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama mianował specjalnego koordynatora rządu ds. walki z ebolą

Obama mianował specjalnego koordynatora rządu ds. walki z ebolą

-

Prezydent Barack Obama mianował w piątek Rona Klaina, byłego szefa gabinetu wiceprezydenta Joe Bidena, specjalnym koordynatorem wysiłków rządu USA w walce z wirusem ebola – poinformował Biały Dom.

Klain, o którego funkcji amerykańskie media mówią „car ds. eboli” (ang. ebola czar), ma odpowiadać w administracji USA za koordynowanie wszystkich działań podejmowanych przez rząd w walce z ebolą. Ma bezpośrednio współpracować z doradczyniami Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i Lisą Monaco.

REKLAMA

Jak poinformował przedstawiciel Białego Domu, Klain ma koncentrować się na zagwarantowaniu, że wysiłki rządu skierowane na ochronę Amerykanów poprzez wykrywanie, izolowanie i leczenie pacjentów chorych na ebolę są dobrze skoordynowane, lecz nie minimalizują znaczenia zobowiązań do powstrzymania wirusa eboli u źródeł, w Afryce Zachodniej.

Klain był do 2011 roku szefem gabinetu wiceprezydenta Joe Bidena; wcześniej to samo stanowisko piastował u wiceprezydenta Ala Gore’a. Był też kluczowym członkiem zespołu, który pomagał Obamie przygotować się do debat w kampanii wyborczej. Ostatnio pracował w sektorze prywatnym.

Decyzja Obamy zapada w momencie, gdy w kraju, zwłaszcza wśród republikańskiej opozycji, rośnie krytyka dotychczasowych działań administracji oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w celu powstrzymania wirusa eboli w Dallas, gdzie zdiagnozowano pierwsze dwa przypadki zarażenia się tą chorobą. Zakaziły się pielęgniarki, które opiekowały się chorym, przybyłym z Liberii. Władze zapewniają, że epidemia nie grozi, bo infrastruktura zdrowotna w USA jest na odpowiednio wysokim poziomie. Ale opinia publiczna coraz bardziej się niepokoi, zwłaszcza że w Dallas doszło do serii znaczących pomyłek. W środę okazało się, że druga pielęgniarka tuż przed hospitalizacją podróżowała samolotem pasażerskim z Cleveland do Dallas, mimo że miała już lekką gorączkę (pierwszy z objawów eboli) i należała do kręgu osób, zidentyfikowanych wcześniej jako zagrożone ebolą. Tuż przed lotem zadzwoniła do CDC i otrzymała zgodę na podróż.

Wiele błędów popełnił też sam szpital. Najpierw lekarz odesłał do domu z receptą pacjenta, który zgłosił się z gorączką i bólem brzucha, mimo że ten poinformował, iż kilka dni wcześniej przyleciał z Liberii, jednego z krajów najbardziej dotkniętych epidemią. Dopiero gdy dwa dni później wrócił do szpitala karetką, wysłano go do izolatki. Zmarł w ubiegłym tygodniu. W czwartek centrum CDC potwierdziło, że obie zakażone pielęgniarki początkowo zajmowały się nim bez odpowiednich rękawiczek i stroju ochronnego. Obie przetransportowano ze szpitala z Dallas do specjalistycznych klinik (jedną do szpitala Narodowego Instytutu Zdrowia (NHI) pod Waszyngtonem, a drugą do szpitala Uniwersytetu Emory w Atlancie).

Kwestionując zdolności administracji USA do powstrzymania wirusa, coraz więcej Republikanów apeluje o wprowadzenie zakazu lotów do USA z dotkniętych epidemią krajów Zachodniej Afryki. Administracja na razie odmawia, tłumacząc, że zakaz byłby nieskuteczny, gdyż podróżni z Afryki mogliby przylecieć do USA z przesiadką np. w Brukseli, natomiast zakaz uniemożliwiłby ich monitorowanie. Od kilku dni na czterech międzynarodowych lotniskach w USA wzmocniono kontrole, obejmujące pomiar temperatury pasażerów z Liberii, Sierra Leone i Gwinei.

W czwartek Obama upoważnił też Pentagon do użycia w razie potrzeby Gwardii Narodowej i rezerwistów do pomocy w walce z epidemią wirusa eboli w Afryce Zachodniej, gdzie według danych WHO na ebolę zmarło już w Afryce Zachodniej około 4,5 tys. osób.

USA we wrześniu ogłosił plan o wartości prawie miliarda dolarów, który obejmuje wysłanie do Afryki Zachodniej do 4 tys. żołnierzy. Mają szkolić co tydzień 500 pracowników służby zdrowia i wybudować 17 ośrodków dla chorych – każdy na 100 łóżek. Na razie do Monrowii, stolicy Liberii, dotarło kilkuset Amerykanów, reszta żołnierzy ma dotrzeć po zakończeniu odpowiednich szkoleń. Wojsko USA zaczęło już przeprowadzać testy na ebolę w dwóch nowych laboratoriach; trwa budowa pierwszych dwóch centrów dla chorych.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: Ron Klein fot.Revolution LLLC/Handout/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091254260 views

REKLAMA

2091254559 views

REKLAMA

2093051019 views

REKLAMA

2091254841 views

REKLAMA

2091254987 views

Wojowniczka w Hollywood

Cykady (nie na Cykladach)

UFO nad Fukushimą

Hamas kontra Izrael

REKLAMA

2091255132 views