REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama krytykuje decyzję ws. Iranu, ostrzega przed erozją wpływów USA

Obama krytykuje decyzję ws. Iranu, ostrzega przed erozją wpływów USA

-

Były prezydent USA Barack Obama skrytykował we wtorek decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu Ameryki z porozumienia nuklearnego z Iranem i nazwał ją “poważnym błędem”; ostrzegł też, że posunięcie to doprowadzi do erozji wpływów i wiarygodności Stanów Zjednoczonych.

Obama napisał w oświadczeniu wydanym po wystąpieniu Trumpa, że decyzja jego następcy jest oparta na niewłaściwych przesłankach.

Decyzja, która podważa ten układ, mimo iż Teheran nie pogwałcił jego postanowień, “jest poważnym błędem” – podkreślił były prezydent.

Porozumienie z Iranem z 2015 roku zostało wynegocjowane przez administrację Obamy. Na mocy umowy między sześcioma mocarstwami – USA, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami – oraz Iranem sankcje wobec Teheranu miały być stopniowo znoszone, w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego.

Trump, który już podczas kampanii wyborczej nazwał to porozumienie “najgorszym układem w historii”, podkreślił we wtorek, że było ono w “samej swej istocie” nieudane, i oskarżył Teheran o destabilizowanie Bliskiego Wschodu oraz wspieranie działalności terrorystycznej. (PAP)

fot.TANNEN MAURY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks