REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama i Hollande za ambitnym porozumieniem klimatycznym w Paryżu

Obama i Hollande za ambitnym porozumieniem klimatycznym w Paryżu

-

Prezydent Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA
Prezydent Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Prezydent USA Barack Obama oraz prezydent Francji Francois Hollande rozmawiali w piątek przez telefon i wyrazili nadzieję na trwałe i ambitne porozumienie, jakie zostanie zawarte w grudniu na światowej konferencji klimatycznej w Paryżu.

REKLAMA

“Obaj przywódcy podkreślili swoje osobiste przywiązanie do osiągnięcia ambitnego i trwałego porozumienia, a także swoją determinację współpracy, by takie porozumienie osiągnąć” – głosi komunikat Białego Domu.

AFP podkreśla tę jednomyślność Paryża i Waszyngtonu w sprawie wyniku paryskiej konferencji po francusko-amerykańskim sporze wywołanym słowami sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, który powiedział, że paryskie porozumienie nie będzie wiążące prawnie, gdyż nie będzie traktatem międzynarodowym. “Porozumienie będzie wiążące albo nie będzie go wcale” – odpowiedział na to Hollande.

Obama potwierdził już wcześniej, że będzie jednym z kilkudziesięciu szefów państw i rządów, którzy wezmą udział 30 listopada w inauguracji paryskiej konferencji klimatycznej.

Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto, po tym gdy nie udało się porozumieć w tej sprawie w Kopenhadze w 2009 r. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

Konferencja COP21 potrwa od 30 listopada do 11 grudnia. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne Halloween (WIDEO)

Kryzys w Dolinie Napa

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks