REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama: Ariel Szaron poświęcił życie dla Izraela

Obama: Ariel Szaron poświęcił życie dla Izraela

-

Izraelczycy stracili przywódcę, który poświęcił życie dla swego kraju – oświadczył prezydent Barack Obama na wieść o śmierci byłego premiera Izraela Ariela Szarona. Zapewnił o “niezachwianym zaangażowaniu” USA na rzecz bezpieczeństwa Izraela.

Ariel Szaron zmarł w sobotę w wieku 85 lat fort. Jack Hollander/PAP/EPA
Były izraelski Ariel Szaron fot. Jim Hollander/PAP/EPA

REKLAMA

“W imieniu narodu amerykańskiego Michelle i ja przekazujemy najszczersze kondolencje rodzinie i narodowi Izraela z powodu utraty przywódcy, który poświęcił swoje życie dla państwa Izrael” – napisał Obama w imieniu swoim i małżonki w dość krótkim oświadczeniu, wydanym w sobotę przez Biały Dom.

Jednocześnie zapewnił o “niezachwianym zaangażowaniu” USA na rzecz bezpieczeństwa Izraela, a także o przywiązaniu do “trwałej przyjaźni” między obydwoma krajami i narodami. “Nadal będziemy dążyć do trwałego pokoju i bezpieczeństwa narodu Izraela, m.in. przez zaangażowanie na rzecz utworzenia dwóch państw (Izraela i Palestyny – PAP), sąsiadujących ze sobą w pokoju i bezpieczeństwie” – zapewnił prezydent USA.

“Gdy Izrael żegna premiera Szarona, my łączymy się z narodem izraelskim w uznaniu dla jego zaangażowania na rzecz kraju” – zakończył.

W osobnym komunikacie wiceprezydent USA Joe Biden poinformował w sobotę, że to on będzie przewodniczyć delegacji USA na uroczystości pogrzebowe Szarona, by “wyrazić szacunek dla człowieka i oddać hołd niezachwianej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem”.

Bardziej osobiste kondolencje przekazali były prezydent Bill Clinton oraz jego żona Hillary, była sekretarz stanu USA. “Ariel Szaron poświęcił życie państwu Izrael, by je tworzyć, wspierać i chronić” – oświadczył były prezydent w imieniu swoim i małżonki. Podkreślił, że na koniec swojej długiej politycznej kariery Szaron stworzył Kadimę, partię polityczną działającą na rzecz “sprawiedliwego pokoju i trwałego bezpieczeństwa”.

“Zaszczytem była dla mnie współpraca i dyskutowanie z nim oraz obserwowanie, jak nieustannie poszukuje dobrego rozwiązania dla uwielbianego kraju” – dodał Clinton.

Clinton był prezydentem USA od 1993 do 2001 roku. W tym okresie Szaron piastował kilka stanowisk ministerialnych, a także – jeszcze jako szef prawicowej partii Likud – złożył wizytę na Wzgórzu Świątynnym we wrześniu 2000 roku, co obecnie uznaje się za przyczynę drugiej intifady (w latach 2000-2005). Szaron został wybrany na premiera Izraela w lutym 2001 roku, zaledwie kilka tygodni po tym, jak końca dobiegła druga kadencja Clintona.

Byłego izraelskiego premiera pożegnał również sekretarz stanu John Kerry. “Izrael był podróżą Ariela Szarona. Marzenie o Izraelu było sensem jego życia, ryzykował wszystko, aby to marzenie żyło” – napisał.

Kerry nawiązał do swego pierwszego spotkania z Szaronem, “tym wielkim +niedźwiedziem+”, gdy w 2001 r. izraelski polityk został premierem. “Starał się zmienić bieg historii na rzecz pokoju, nawet jeśli oznaczało to testowanie cierpliwości jego wieloletnich sprzymierzeńców i jego własnych wieloletnich przyzwyczajeń” – napisał. Przyznał, że “nie jest tajemnicą”, iż podczas wieloletniej kariery Szarona dochodziło do różnic między rządzonym przez niego Izraelem a Stanami Zjednoczonymi.

“Niezależnie od tego, czy człowiek zgadzał się z jego poglądami, czy nie (…), nie dało się nie podziwiać tego człowieka, który był zdeterminowany, by zapewnić bezpieczeństwo i przetrwanie państwa Izrael” – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

(PAP)

 

REKLAMA

2118942650 views

REKLAMA

2118942748 views

REKLAMA

REKLAMA

2120739104 views

REKLAMA

2118942822 views

REKLAMA

2118942883 views

REKLAMA

2118942936 views