REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaObama apeluje do GOP o zakończenie budżetowego impasu

Obama apeluje do GOP o zakończenie budżetowego impasu

-

Prezydent USA Barack Obama wezwał w sobotę członków Partii Republikańskiej, by „skończyli z tą farsą” i zagłosowali za nową ustawą budżetową, umożliwiając rządowi normalne funkcjonowanie. Kryzys wywołany brakiem porozumienia w tej sprawie trwa od wtorku. 

Prezydent Barack Obama. for PAP/EPA Kim Ludbrook
Prezydent Barack Obama. for PAP/EPA Kim Ludbrook

„Zagłosujcie (za ustawą budżetową – PAP). Skończcie z tą farsą. Zakończcie paraliż prac rządu” – powiedział Obama w cotygodniowym wystąpieniu transmitowanym w radiu, telewizji i internecie.

REKLAMA

Senat już zatwierdził ustawę w sprawie budżetu, a „w Izbie Reprezentantów jest wystarczająco wielu członków Partii Demokratycznej i Republikańskiej gotowych postąpić tak samo i natychmiast położyć kres paraliżowi budżetowemu” – podkreślił prezydent.

Kompromisu nie udaje się jednak osiągnąć z powodu „prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej, które nie chce, by przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner poddał projekt ustawy pod głosowanie” – dodał Obama.

„Nie zapłacę okupu po to, by administracja mogła wrócić do pracy, a już na pewno nie w zamian za podniesienie pułapu zadłużenia państwa” – podkreślił szef państwa. Ocenił, że „paraliż gospodarczy”, jaki nastąpiłby w wyniku niepodwyższenia tego limitu, byłby „o wiele bardziej niebezpieczny niż paraliż budżetowy”.

Obama zadeklarował chęć współpracy „z każdym w każdej partii w sprawie zwiększenia wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i przywrócenia porządku w budżecie w dłuższym okresie”. Współpraca taka – zastrzegł – nie może jednak mieć miejsca w sytuacji, gdy „grozi się gospodarce”.

Rząd amerykański od kilku dni funkcjonuje bez budżetu, gdyż wraz z zakończeniem 30 września roku budżetowego w USA Kongres nie zdołał przyjąć nowej ustawy o wydatkach państwa. W konsekwencji od wtorku około 800 tys. pracowników federalnych jest na bezpłatnych urlopach, niedostępna jest więc ta część usług agencji i instytucji, które nie mają kluczowego znaczenia dla funkcjonowania kraju.

Kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie uzależniają przyjęcie nowej ustawy budżetowej od ustępstw prezydenta i Demokratów na rzecz osłabienia reformy systemu opieki zdrowotnej (tzw. Obamacare), która jest kluczowym osiągnięciem Obamy.

Już wkrótce porozumienia między partiami będzie wymagała inna kwestia – podniesienie limitu długu budżetowego, który obecnie dopuszczalny poziom osiągnie 17 października. Brak zgody w tej kwestii grozi niewypłacalnością USA, czyli niemożnością uregulowania zobowiązań wynikających z obsługi amerykańskiego długu na rynkach międzynarodowych. Taka sytuacja zdarzyłaby się po raz pierwszy w historii.

(PAP)

REKLAMA

2102831552 views

REKLAMA

2102831785 views

REKLAMA

2104628177 views

REKLAMA

2102831928 views

REKLAMA

2102832028 views

REKLAMA

2102832137 views