REKLAMA

2132409261 views

REKLAMA

2132409260 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": w USA niedobór szczepionek niedługo zamieni się w nadmiar

“NYT”: w USA niedobór szczepionek niedługo zamieni się w nadmiar

-

W Stanach Zjednoczonych niedobór szczepionek wkrótce zamieni się w ich nadmiar. Producenci potrzebują już teraz odpowiedzi, co zrobić z przyszłymi dawkami – pisze dziennik “New York Times”.

Urzędnicy nowej amerykańskiej administracji przewidują, że podaż szczepionki przeciwko koronawirusowi przewyższy w USA popyt najpóźniej do połowy maja. “NYT” relacjonuje, że władze w Waszyngtonie zastanawiają się obecnie nad tym, co zrobić z przyszłą nadwyżką. Dylemat polega na tym czy preparaty zatrzymywać czy wysyłać w świat, a jeśli tak to w jakich liczbach.

REKLAMA

Liczby robią wrażenie. Do końca lipca rząd USA ma zapisane w kontraktach szczepionki dla 400 milionów osób. To o około 70 milionów więcej od populacji Stanów Zjednoczonych.

“NYT” zauważa, że decyzje co zrobić z nadwyżką szczepionek to kwestia nie tylko ważna dla zmagań USA z koronawirusem, ale także dla reszty świata i szerszego powstrzymania pandemii. Dziennik przypomina, że do tej pory około trzy czwarte wyprodukowanych preparatów trafiło do zaledwie 10 krajów. A w co najmniej 30 państwach nie wykonano jeszcze żadnego zastrzyku.

“Urzędnicy administracji Joe Bidena, którzy są skłonni zatrzymać nadchodzącą nadwyżkę w USA, wskazują na niezaspokojone zapotrzebowanie i rosnącą niepewność – dzieci i młodzież nadal nie są zaszczepione, a nikt nie wie, czy i kiedy odporność (po szczepionce) może ustąpić (…)” – pisze “NYT”. Część przedstawicieli władz uważa jednak, że “dziesiątki milionów dawek można rozdysponować teraz lub niedługo”.

“W tym aspekcie chcemy zasadniczo być częścią globalnego rozwiązania” – deklarowała w sprawie szczepionek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała jednak, że “wciąż istnieje wiele nieprzewidywalnych czynników”.

“Producenci szczepionek i niektórzy wysocy rangą urzędnicy federalni twierdzą, że decyzje o tym, co zrobić z dodatkowymi zamówieniami, muszą zostać podjęte w ciągu kilku tygodni, w przeciwnym razie niepewność może spowolnić produkcję” – odnotowuje “NYT”. Rynek zagraniczny jest nieprzewidywalny, a przepisy regulujące dostawy szczepionek “stanowią kolejną przeszkodę”, podobnie jak ograniczony okres przechowywania substancji potrzebnych do wytworzenia szczepionki.

Dlatego niektórzy producenci w USA naciskają na Waszyngton, by ten zgodził się na zawieranie przez nie kontraktów z bogatymi krajami. To – jak zauważa “NYT” – pozbawiłoby jednak urzędników “władzy decydowania o tym, które państwa otrzymają nadwyżkowe dawki”, a także “humanitarnych i dyplomatycznych zasług za wysyłanie szczepionek do krajów w większej potrzebie”.

Według “NYT” administracja skłania się ku zachowaniu zakontraktowaniu dawek w kraju, a następnie w pewnym momencie skierowaniu nadwyżki do innych państw w ramach umów dwustronnych lub przekazując je Covax – programowi mającemu zapewnić dostęp do szczepień mniej zamożnym krajom, który wspierany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). (PAP)

REKLAMA

2129520673 views

REKLAMA

REKLAMA

2129520688 views

REKLAMA

REKLAMA

2131317008 views

REKLAMA

2129520698 views

REKLAMA

2129520701 views

REKLAMA

2129520705 views