REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": w obliczu ataków Zachód słusznie zademonstrował jedność

“NYT”: w obliczu ataków Zachód słusznie zademonstrował jedność

-

Ataki terrorystyczne we Francji powinny sprowokować debatę o wielu sprawach, m.in. o wolności prasy, ale Europa i jej sojusznicy udzielili jedynie słusznej odpowiedzi, demonstrując jedność w obronie demokratycznych wartości – pisze “New York Times”.

Ataki terrorystyczne, do których doszło w ostatnich dniach we Francji i które pociągnęły za sobą śmierć 17 osób, “mogą i powinny” wywołać debatę o wielu kwestiach, takich jak wolność prasy, rosnąca wrogość w Europie wobec muzułmańskich imigrantów, islamistyczny terroryzm czy islamski fundamentalizm – podkreśla amerykański dziennik w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym “Zjednoczeni w gniewie”.

REKLAMA

Jednak w obliczu wciąż świeżego strachu dobrze się stało, że pierwszą odpowiedzią samej Francji, całej Europy i jej sojuszników po drugiej stronie Atlantyku była “silna i zjednoczona demonstracja gniewu i solidarności” – podkreśla gazeta, odnosząc się do masowych manifestacji, jakie odbyły się w niedzielę w wielu miastach Europy w hołdzie zabitym.

Według “NYT” “tłumnie stawiając się na marszach solidarności, ich uczestnicy dobitnie pokazali, że w ich wspólnej opinii (zaatakowany przez terrorystów satyryczny tygodnik) +Charlie Hebdo+ wykorzystywał jedynie fundamentalne prawo demokracji, czyli prawo do swobodnego wyrażania poglądów” oraz że “żadna domniemana prowokacja, poczucie krzywdy czy religijny pogląd nie usprawiedliwia zabijania tych, którzy dla swej obrony mają jedynie pióro”.

Ostatnie wydarzenia zdaniem dziennika powinny sprawić, że państwa zachodnie pogłębią współpracę w celu skutecznej walki z terroryzmem, w tym opracują procedury postępowania z dżihadystami, którzy powracają do Europy po przeszkoleniu i walce u boku islamistów.

“New York Times” największego zagrożenia po dokonanych we Francji masakrach upatruje w tym, że “więcej Europejczyków niż dotychczas dojdzie do wniosku, że wszyscy muzułmańscy imigranci na Starym Kontynencie stanowią wielkie i śmiertelne zagrożenie”. “Antyimigrancki resentyment jeszcze przed atakami był na niebezpiecznie wysokim poziomie, dlatego jest kluczowe, by przywódcy (…) w najbliższych dniach podkreślili, że ekstremizm nie jest nieodłączną częścią islamu oraz że sami islamiści bynajmniej nie stanowią jednorodnej grupy” – konkluduje amerykański dziennik.(PAP)

fot.Maya Vidon-White/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116420736 views

REKLAMA

REKLAMA

2116420944 views

REKLAMA

REKLAMA

2118217320 views

REKLAMA

2116421061 views

REKLAMA

2116421148 views

REKLAMA

2116421242 views