REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka "NYT": USA starają się o deportację bośniackich zbrodniarzy wojennych

“NYT”: USA starają się o deportację bośniackich zbrodniarzy wojennych

-

Służby imigracyjne USA starają się o deportację co najmniej 150 Bośniaków, którzy zdaniem władz zataili swój udział w czystkach etnicznych i innych zbrodniach wojennych podczas konfliktu zbrojnego w b. Jugosławii w latach 90. – pisze w sobotę “New York Times”.

Dotychczas ustalono tożsamość ok. 300 bośniackich imigrantów, w tym wielu byłych żołnierzy, którzy mieli przemilczeć swój udział w wojennych zbrodniach, gdy w latach 90. przybyli do USA. Zdaniem przedstawiciela służb imigracyjnych, na którego powołuje się “NYT”, wraz z pojawianiem się kolejnych dokumentów liczba podejrzanych może wzrosnąć do ponad 600 osób.

REKLAMA

Dowody zebrane dotychczas wskazują, że ok. 150 podejrzewanych o zbrodnie Bośniaków w USA mogło uczestniczyć w masakrze w Srebrenicy. Dokonaną w 1995 r. rzeź, w której siły bośniackich Serbów zamordowały ok. 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców, trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii uznał za ludobójstwo. Zbrodnię tę – przypomina “NYT” – uznaje się też za najgorszą masakrę w Europie od II wojny światowej.

W połowie lat 90. ponad 120 tys. bośniackich uchodźców ubiegało się o amerykańskie wizy. Towarzysząca temu procedura wymagała od nich ujawnienia ewentualnej służby wojskowej i przynależności do innych organizacji, mogących świadczyć o udziale w wojnie. “NYT” podkreśla jednak, że w przeważającej mierze polegano na prawdomówności osoby ubiegającej się o wizę i nie przykładano dużej wagi do weryfikowania uzyskanych informacji.

Wysiłki zmierzające do ustalenia wojennej przeszłości bośniackich imigrantów rozpoczęły się w 2004 r. Informacje przekazywane służbom imigracyjnym USA przez anonimowe źródła oraz publikacja książki poświęconej temu tematowi doprowadziły władze do niejakiego Marko Boskicia, bośniackiego Serba oskarżonego o wykonywanie egzekucji w regionie Srebrenicy. Boskić został uznany za winnego ukrywania wojennej przeszłości, a następnie deportowany do Serbii, gdzie sąd skazał go na 10 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości.(PAP)

Na zdj.: ekshumacja masowego grobu w Bośni, fot. EPA PHOTO EPA/ELVIS BARUKCIC

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks