REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": USA nie mogą ponownie zaangażować się w wojnę w Iraku

“NYT”: USA nie mogą ponownie zaangażować się w wojnę w Iraku

-

Mimo że Stany Zjednoczone mają strategiczne interesy w Iraku, to jednak administracja prezydenta Baracka Obamy nie może sobie pozwolić na zaangażowanie zbrojne w konflikt na terytorium tego kraju – argumentuje w piątek “New York Times”.

Spalone samochody na ulicy Mosulu na północy Iraku fot.Mohammed Al-Mosuli/EPA
Spalone samochody na ulicy Mosulu na północy Iraku fot.Mohammed Al-Mosuli/EPA

REKLAMA

Dziennik w komentarzu redakcyjnym podkreśla, że nieskuteczna i sekciarska polityka szyickiego premiera Iraku Nuriego al-Malikiego doprowadziła do wzrostu potęgi dżihadystów sunnickich. Mimo to rząd w Bagdadzie otrzymywał od Waszyngtonu poważną pomoc finansową i militarną, która miała doprowadzić do zwiększenia poziomu obronności tamtejszych sił zbrojnych. “NYT” przypomina, że w ramach wsparcia Irakijczycy otrzymali m.in. śmigłowce bojowe Apache i wykorzystywane w nich pociski rakietowe powietrze-ziemia Hellfire.

Jednak ofensywa Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) pokazała, że mimo uzbrojenia w nowoczesny sprzęt iracka armia nie przedstawia sobą wysokiej wartości bojowej. Od wtorku dżihadyści zdobyli m.in. drugie co do wielkości miasto w tym kraju, Mosul – wchodząc m.in. w posiadanie funduszy zgromadzonych w tamtejszych bankach, które szacuje się na 425 milionów dolarów. Dodatkowo rebelianci zdobyli duże ilości amerykańskiej broni, która była na wyposażeniu irackich wojsk.

W związku z tymi wydarzeniami i nieudolnością irackiego rządu administracja Obamy powinna wystrzegać się angażowania zbrojnego w tamten konflikt – pisze “NYT”. W obecnej sytuacji to władze w Bagdadzie muszą pokazać, że mają mandat do rządzenia. Dodatkowo powinny nastąpić zmiany na stanowisku premiera, którego pierwszym zadaniem powinno być włączenie do gabinetu przedstawicieli mniejszości sunnickiej – podsumowuje dziennik. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2116419894 views

REKLAMA

REKLAMA

2116420102 views

REKLAMA

REKLAMA

2118216478 views

REKLAMA

2116420219 views

REKLAMA

2116420306 views

REKLAMA

2116420400 views