REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": opóźnienia w dostawach laptopów do amerykańskich szkół

„NYT”: opóźnienia w dostawach laptopów do amerykańskich szkół

-

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na tanie laptopy w czasie pandemii Covid-19 spowodował opóźnienia w ich dostawach do szkół w USA. W rywalizacji szkół o ten sprzęt wygrywają te bogatsze, co pogłębia nierówności w dostępie do nauki – pisze dziennik „New York Times”.

„Miliony dzieci napotyka na różnego rodzaju niedogodności związane z nauką zdalną w trakcie pandemii. Wiele z nich stoi przed podstawowym wyzwaniem, bo nie ma komputerów, by brać udział w lekcjach online” – zauważa „NYT”.

REKLAMA

Szkoły hrabstwa Guilford w Karolinie Północnej wydały w lecie ponad 27 mln dolarów na zakup 66 tys. komputerów i tabletów dla uczniów. Szybko pojawił się jednak problem, gdyż dostawy sprzętu możliwe są najwcześniej dopiero pod koniec października – relacjonuje „NYT”. Ponad 4 tys. uczniów w Guilford rozpoczęło więc rok szkolny bez komputerów koniecznych do zdalnej nauki.

Według nowojorskiej gazety problem ten jest w USA znacznie szerszy. W szkołach w Alabamie wciąż czekają na 160 tys. urządzeń, w Missisipi na co najmniej 320 tys. „To łamie serce (…) Dzieci cieszą się na szkołę. Chcą się uczyć” – mówi Angie Henry z lokalnych władz Guilford.

Te szkoły, które złożyły zamówienia na wiosnę, mają przewagę. Placówki wstrzymujące się z tą decyzją do lata, często z powodów finansowych, mają gorszą pozycję.

Nowojorska gazeta zauważa, że pandemia spowodowała wzrost popytu na tanie laptopy o 41 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To z kolei wywołało „ciągnące się miesiącami opóźnienia w dostawach” i wzrost rywalizacji o nie między szkołami. W niej wygrywają najczęściej te „z głębokimi kieszeniami”, zostawiając „biedniejsze z zadaniami domowymi na papierze” oraz czekaniem na zimę i nowe komputery”.

„To frustruje uczniów w całym kraju, zwłaszcza na obszarach wiejskich i wśród mniejszości rasowych, którzy często nie mają dostępu do szybkiego internetu (…). Badania wykazały, że w 2018 roku 10 mln uczniów nie miało w domu odpowiedniego urządzenia” – relacjonuje „NYT”. Zdaniem Angie Henry nasilający się w USA nierówny dostęp do technologii „wywrze wpływ na całe pokolenie uczniów”, a zasypywanie różnic „trwać będzie latami”.

Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2097996510 views

REKLAMA

REKLAMA

2097996743 views

REKLAMA

2099793135 views

REKLAMA

2097996886 views

REKLAMA

2097996987 views

REKLAMA

2097997097 views