REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": kampania Turcji przeciwko Kurdom może osłabić walkę z IS

„NYT”: kampania Turcji przeciwko Kurdom może osłabić walkę z IS

-

fot.Justin lane/PAP/EPA
fot.Justin lane/PAP/EPA

Jednocześnie rozpoczęta z atakami na Państwo Islamskie w Syrii kampania Turcji przeciwko Kurdom w Iraku może poważnie podkopać wysiłki międzynarodowej koalicji wymierzone w to radykalne ugrupowanie – pisze we wtorek w komentarzu redakcyjnym „New York Times”.

„Znaczący wzrost zaangażowania Turcji w wojnę domową w Syrii” poprzez rozpoczęcie ataków na cele IS w tym kraju oraz zezwolenie siłom USA na korzystanie z tureckich baz lotniczych, „może w sposób istotny zwiększyć wysiłki na rzecz zwalczania IS” – zaznacza dziennik. Jednak jednocześnie zastrzega, że po tej zmianie stanowiska Ankary – „członka NATO, który ma jedną z najpotężniejszych armii w regionie i od dawna ostrożnie podchodził do głębszego zaangażowania się w syryjską wojnę” – nastąpił „niebezpieczny rozwój (sytuacji), który stworzy nawet większy niepokój w regionie”.

REKLAMA

„Oportunistyczna decyzja Turcji, żeby scalić zagrożenia, jakie stwarza Państwo Islamskie (IS) z jej trwającym od trzech dekad konfliktem z kurdyjskimi separatystami może spowodować regres szerszych wysiłków koalicji pod wodzą USA przeciwko IS” – podkreślono w komentarzu.

„NYT” zauważa, że amerykańskie władze, które od dawna chciały większego zaangażowania Turcji w Syrii, wydają się niechętnie krytykować bombardowania przez siły tureckie rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Gazeta przypomina wypowiedź przedstawiciela Departamentu Stanu USA Bretta McGurka, jednego z koordynujących walkę z IS, który oświadczył w weekend, że Stany Zjednoczone nie odgrywały żadnej roli w nalotach na PKK, lecz uznają „prawo Turcji do samoobrony”.

„Przeprowadzając ataki na PKK i angażując się w wojnę z Państwem Islamskim Turcja zdaje się kierować chęcią powstrzymania uzbrojonych kurdyjskich grup przed rozprzestrzenianiem wzdłuż swej granicy” – wskazuje „NYT”. Jednocześnie zauważa, że Kurdowie, „grupa etniczna zamieszkująca Iran, Irak, Syrię i Turcję, od dawna chcą stworzyć suwerenne państwo w regionie”. „To zagrożenie nie zostanie zmniejszone przez eskalację konfliktu, który potencjalnie mógłby zostać rozwiązany na drodze negocjacji” – ocenia redakcja gazety.

„W krótkiej perspektywie działania Turcji są kontrproduktywne w zwalczaniu IS” – uważa „NYT”. „Syryjskie odgałęzienie PKK, znane jako Ludowe Jednostki Ochrony (YPG), należy do najbardziej wiarygodnych sojuszników amerykańskiej armii w Syrii, gdy ta rozpaczliwie poszukuje bojowników, którym może ufać w Syrii, by utrzymać teren” – dodaje.

„Zezwolenie amerykańskim samolotom na działania z terytorium Turcji znacząco zmniejszyło czas przelotu do celów i z powrotem. Wydaje się, że Turcja bardziej niż kiedykolwiek chce podjąć znaczące kroki w celu odcięcia IS od bojowników i pieniędzy. Są to istotne działania. Ale jednoczesna kampania przeciwko Kurdom może poważnie podkopać te wysiłki” – konkluduje „NYT”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097960697 views

REKLAMA

REKLAMA

2097960930 views

REKLAMA

2099757322 views

REKLAMA

2097961073 views

REKLAMA

2097961174 views

REKLAMA

2097961284 views