REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"NYT": część Republikanów chce wykorzystać fenomen Trumpa do reform w partii

„NYT”: część Republikanów chce wykorzystać fenomen Trumpa do reform w partii

-

Frakcja Republikanów nazywana konserwatystami reformatorami chce wykorzystać fenomen Donalda Trumpa do zreformowania partii i przekształcenia jej w ugrupowanie życzliwe ludziom biednym – pisze sobotni „New York Times”.

Gdyby jednak zalecenia tych reformatorskich konserwatystów dotyczące zmian programu partii zostały wcielone w życie „oznaczałoby to nie tylko zerwanie ze starą republikańską ortodoksją (…), ale też stanowiło kontrę wobec stanowiska Trumpa w odniesieniu do wolnego handlu i imigracji” – pisze nowojorski dziennik.

REKLAMA

Ten ruch w obrębie Partii Republikańskiej (GOP) wychodzi z założenia, że oddaliła się ona od swej szerokiej bazy, jaką stanowią biali, niezamożni Amerykanie bez wyższego wykształcenia; ta właśnie grupa poparła w wyborach populistyczne hasła Trumpa i odrzuciła kandydatów republikańskiego establishmentu – wyjaśnia „NYT”.

Z najnowszego sondażu dla „Wall Street Journal” i NBC NEWS wynika, że Hillary Clinton ma przewagę nad Trumpem, ale wśród białych niewykształconych Amerykanów to on wyprzedza kandydatkę Demokratów o 13 pkt. procentowych, a wśród mężczyzn należących do tej grupy – o 21 pkt. procentowych.

Konserwatywni reformatorzy uważają, że kariera Trumpa jest tak wielkim wstrząsem dla partii, że niezależnie od tego, czy kontrowersyjny miliarder wygra wybory, czy też nie, przebieg tegorocznej kampanii wyborczej zmusi GOP do refleksji i zmodernizowania programu – tłumaczy dziennik.

Aby zadbać o interesy biedniejszych wyborców, frakcja reformatorów chce odejść do fundamentalnego założenia polityki Republikanów, czyli systemu podatkowego faworyzującego ludzi bogatych. Reformatorzy nie godzą się na obniżanie stawek podatkowych dla najlepiej zarabiających. Chcą za to wprowadzenia ulg dla pracowników o niskich bądź średnich dochodach.

Reformatorzy – w odróżnieniu od Trumpa – są zwolennikami międzynarodowych traktatów o wolnym handlu. Wykluczają też sprywatyzowanie systemów ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, i co więcej – opowiadają się za zachowaniem reformy powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonej przez Baracka Obamę i znanej jako Obamacare – wylicza „NYT”.

Frakcja reformatorów jest ponadto absolutnie przeciwna masowym deportacjom imigrantów, natomiast chce ograniczyć legalną imigrację osób niewykwalifikowanych – kontynuuje dziennik.

Republikański senator Mike Lee mówi „NYT”, że Partia Republikańska zbyt długo była „partią Wall Street i partią najbogatszego 1 procenta” Amerykanów.

Teraz widoczne stało się, że biedniejsi zwolennicy Republikanów, głosując na Trumpa, głosują przeciw kandydatom tak identyfikującej się partii, a to sprawia, że „jej zmodyfikowanie jest rzeczą bardzo pilną i bardzo ważną” – dodaje Lee.

„NYT” zastrzega, że znakomita większość konserwatystów reformatorów jest zdecydowanie przeciwna kandydaturze Trumpa, ale oddaje mu sprawiedliwość w jednej kwestii: „zaangażował i wciągnął w rozmowę o gospodarce wyborców z klasy pracującej”.

Reihan Salam, redaktor naczelny konserwatywnego magazynu „National Review”, uważa, że „fenomen Trumpa otworzył ludzi na debatę, sprawił (…), że elity partyjne są teraz bardziej skłonne słuchać”.

Salam i Ross Douthat są autorami książki „Grand New Party” (Nowa Wielka Partia; tytuł jest odniesieniem do tradycyjnej nazwy Republikanów: Stara Wielka Partia – Grand Old Party, GOP), która prezentuje poglądy konserwatystów reformatorów, i nawołują GOP do odzyskania swej szerokiej bazy wśród biedniejszych Amerykanów – wyjaśnia nowojorski dziennik.

Frakcja reformatorska już ma swoich krytyków; najgłośniejszym z nich stał się ultrakonserwatywny prezenter radiowy Rush Limbaugh, który – jak pisze „NYT” – „potępił jej idee jako powrót do umiarkowanego republikanizmu albo kapitulację wobec socjalizmu”.(PAP)

Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

6 KOMENTARZE

  1. wyborcy Trumpa to tzw biali nieudacznicy bez wykrztalcenia ktorym w zyciu nie wyszlo mysla ze jak na niego zaglosuja to beda tacy bogacji jak on A swoja nizaradnosc zwalaja na czarnych mexykow gejow i immigrantow A wiekszosc z nich bierze zwroty podatkowe wieksze niz wplaty do IRS pobiera food stamps i siedzi miesiacami na zasilkach dla bezrobotnych tak to o was Jasio Kasia Roman itd itp

  2. Pit ja mysle a nawet jestem pewien ze ty czlowieku nigdy nie pracowales na czeka bo ty nie zdajesz sobie sprawy ile jest sciagane z czeka na podatki na ubezpieczenie itp.wiec nie pisz glupot . To wlasnie tacy jak ty rozliczasz sie z takiej kwoty jak tobie pasuje bo pracujesz za cash!

REKLAMA

2103103566 views
Poprzedni artykułOrzechy i stany zapalne
Następny artykułFabryka na pustyni

REKLAMA

2103103799 views

REKLAMA

2104900191 views

REKLAMA

2103103942 views

REKLAMA

2103104042 views

REKLAMA

2103104151 views