REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka NSA przyznaje się do szpiegowania amerykańskich obywateli

NSA przyznaje się do szpiegowania amerykańskich obywateli

-

Setki stron zredagowanych dokumentów, w których Agencja Bezpieczeństwa Krajowego (National Security Agency) potwierdza, że przez blisko 12 lat nielegalnie szpiegowała obywateli USA – zostało ujawnionych pod wpływem pozwu organizacji American Civil Liberties Union (ACLU). Co więcej, okazuje się, że zebrane dane nie były należycie chronione, a w niektórych przypadkach pracownicy wykorzystywali system do prywatnych celów.

W Wigilię, kiedy ujawniono raporty kwartalne agencji przygotowane od 2001 do połowy 2013 r., Ameryka dowiedziała się, że agencja nie tylko śledziła zagraniczną korespondencję obywateli USA, ale też niewłaściwie, bez odpowiednich zabezpieczeń przechowywała i udostępniała zebrane dane. Dla przykładu pracownicy NSA wysyłali e-maile do niewłaściwych osób, monitorowali amerykańskie organizacje w przekonaniu, że mają do tego prawo, lub też celowo ignorowali nakładane na nich ograniczenia.

REKLAMA

Informacje o braku kompetencji pracowników NSA już były ujawnianie, jak na przykład agenta, który przez miesiąc monitorował rozmowy swojej dziewczyny mieszkającej zagranicą. Wraz z nowymi dokumentami dochodzą kolejne szokujące, na przykład agenta, który wydał polecenie szpiegowania samego siebie, gdy błędnie wpisał identyfikator – podając swój własny.

Organizacja chroniąca praw obywatelskich domagała się udostępnienia informacji na podstawie ustawy Freedom of Information Act (FOIA) – o dostępie do informacji publicznej.

(as)

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Siedziba główna NSA w Fort Meade w stanie Maryland fot.NSA/Handout/EPA
Siedziba główna NSA w Fort Meade w stanie Maryland fot.NSA/Handout/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA